منابع محلی: طالبان خانواده‌ها را شکنجه می‌کنند تا اعضای جبهه مقاومت تسلیم شوند

۱۴۰۱/۲/۲۴

منابع معتبر محلی به افغانستان اینترنشنال تأیید می‌کنند که طالبان از بازداشت و شکنجه خانواده‌های اعضای جبهه مقاومت همچون ابزاری برای اعمال فشار بر اعضای این جبهه استفاده می‌کنند. به گفته منابع: "طالبان با شکنجه خانواده یک فرمانده جبهه مقاومت در تخار، او را وادار کردند تسلیم شود."

به نقل از منبع، طالبان پس از تسلیمی این فرمانده جبهه مقاومت، او را شکنجه کرده و از او اعتراف ویدیویی گرفته‌اند.

طالبان همواره گزارش‌ها در مورد شکنجه غیرنظامیان در شمال افغانستان را نادرست خوانده‌اند.

در هفته گذشته گزارش‌های متعدد از بازداشت، شکنجه و تیرباران غیرنظامیان در بخش‌هایی از شمال افغانستان از سوی طالبان منتشر شده است.

منابع معتبر محلی به افغانستان اینترنشنال می‌گویند که در آخرین مورد، طالبان شماری از خانواده‌های اعضای جبهه مقاومت ملی را شناسایی و بعدا بازداشت و شکنجه کرده‌اند.

نزدیکان یکی دیگر از فرماندهان جبهه مقاومت ملی که از سوی طالبان تیرباران شده است به شرط افشا نشدن نام‌شان به افغانستان اینترنشنال گفتند که طالبان اعضای خانواده این فرمانده را در کابل شناسایی کرده و در پی “انتقام‌جویی” از باقی اعضای خانواده او هستند.

به گفته او طالبان پس از تیرباران این فرمانده، در زبان او ریسمان انداخته و از این صحنه ویدیو گرفته و برای خانواده‌اش فرستاده‌اند.

در پی افزایش جنگ در ولایت‌های شمالی افغانستان، گزارش‌هایی از حملات تلافی‌جویانه طالبان به غیرنظامیان در رسانه‌ها منتشر شده است.

دیدبان صلح افغانستان اعلام کرده است که در پی حملات اخیر توسط نیروهای جبهه مقاومت، طالبان ده‌ها غیرنظامی را در پنجشیر، بغلان و تخار کشته‌اند.

به نقل از یک منبع محلی در ولسوالی اندراب ولایت بغلان جسد گل‌الرحمن، باشنده روستای زمان‌کور ولسوالی پل‌حصار بغلان که چهار روز قبل به اتهام همکاری با جبهه مقاومت ملی افغانستان بازداشت شده بود، بامداد روز شنبه ۲۳ ثور با دستان بسته در منطقه چمن نوبهار این ولسوالی پیدا شده‌ است.

منبع به افغانستان اینترنشنال گفت: "گل‌الرحمن فرد ملکی بود ولی طالبان او را تیرباران کردند."

برخورد قهرآمیز طالبان با غیرنظامیان در ولایت پنجشیر و ولسوالی‌های اندراب‌ها و خوست فرنگ ولایت بغلان و ولسوالی ورسج ولایت تخار در روزهای گذشته واکنش‌های گسترده فعالان حقوق بشری را برانگیخته است.

فعالان حقوق بشری افغانستان برخورد طالبان در این مناطق را مصداق صریح "جنایت جنگی" دانسته‌اند.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید ویدیوها، فایل‌های صوتی و گزارش‌های "بسیار نگران‌کننده از نقض حقوق بشر در پنجشیر، بغلان و تخار" منتشر شده که نیاز به تأیید بیشتر دارد. ریچارد بنت تأکید کرده که وضعیت در این مناطق را دنبال می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید