ترکیه برای عضویت فنلند و سویدن در ناتو شرط گذاشت

۱۴۰۱/۲/۲۵

وزیر خارجه ترکیه می‌گوید، فنلند و سویدن که خواهان عضویت در ناتو اند، باید از حمایت گروه‌های به گفته او تروریستی دست بردارند، ضمانت‌های روشن امنیتی ارایه دهند و ممنوعیت صادرات ترکیه را لغو کنند.

ترکیه پیشتر مخالفت خود با پیوستن فنلند و سویدن به ناتو را ابراز کرده بود.

مولود چاووش اغلو بعد از نشست وزیران خارجه پیمان ناتو در برلین گفت که با همتایان سویدنی و فنلندی خود دیدار داشته و هردو برای رفع نگرانی‌های ترکیه تلاش می‌کردند.

آقای چاووش اغلو افزودکه ترکیه کسی را تهدید نمی‌کند و به دنبال اهرم فشار هم نیست، اما به ویژه درباره حمایت سویدن از گروه شبه نظامی کُرد پ ک ک صحبت می‌کند که توسط ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده یک گروه تروریستی تلقی می شود.

فنلند روز شنبه تائید کرد که برای عضویت در ناتو به این پیمان نظامی درخواست خواهد کرد و انتظار می‌رود سویدن نیز در واکنش به حمله روسیه بر اوکراین از فنلند پیروی کند.

اما نگرانی‌های ترکیه می‌تواند مانع عضویت این دو کشور در ناتو شود، چون هر تصمیم در مورد توسعه ناتو مستلزم حمایت تمام ۳۰ عضو این پیمان است.

آقای چاوش اوغلو به خبرنگاران ترک در برلین گفت: "در اینجا مطلقاً به تضمین‌های امنیتی نیاز است. آنها باید حمایت از سازمان های تروریستی را متوقف کنند."

وی افزود: "سویدن و فنلند باید ممنوعیت صادرات برخی از کالاهای دفاعی خود به ترکیه را پایان دهند."

در پی حمله روسیه به اوکراین، فنلند و سویدن تمایل خود به پیوستن به ناتو را ابراز کرده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
نگاه روز
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید