اعتراض‌ها به افزایش قیمت‌ها در ایران، به چهل شهر گسترش یافته است

۱۴۰۱/۲/۲۵

دامنه اعتراض شهروندان ایرانی به کمبود مواد غذایی و افزایش قیمت‌ها اکنون به ۴۰ شهر گسترش یافته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، خواسته‌های معترضان اکنون از وضعیت اقتصادی فراتر رفته است. آن‌ها خواهان آزادی‌های سیاسی‌ و اجتماعی‌اند و علیه رهبران جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

در گزارش رویترز آمده است که گسترش اعتراض‌ها در سراسر ایران بر سر کاهش سبسایدی (یارانه) و افزایش قیمت‌ها، اکنون با اضافه شدن شعارهایی که در آن کناره‌گیری رهبران ارشد کشور مطرح می‌شود، رنگ و بوی سیاسی به‌خود گرفته است.

گزارش‌های تایید نشده حاکی از کشته شدن دست کم چهار معترض است.

اعتراض‌ها در ایران هفته‌ گذشته در برخی شهرهای این کشور پس از آن آغاز شد که در نتیجه تصمیم دولت مبنی بر کاهش سبسایدی برخی اقلام ضروری، قیمت‌ها به شدت افزایش یافت.

تصویرهای که به صورت آنلاين نشر شده، معترضان را نشان می‌دهد که عکس‌های علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را آتش می‌زنند و شعارهایی در حمایت از رژیم شاهنشاهی ایران می‌دهند که ۴۳ سال پیش توسط اسلام‌گرایان به رهبری روح‌الله خمینی فروپاشید.

در حالی که ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، گسترش اعتراض‌ها به ده‌ها شهر در استان‌هایی مانند اردبیل، خوزستان، لرستان و خراسان رضوی نشان می‌دهد، رسانه‌های وابسته به دولت جمهوری اسلامی می‌گویند که آرامش در کشور برقرار است.

رویترز همچننن به نقل از شهروندان تهران، پایتخت، از حضور شديد نيروهای امنيتی در سراسر این شهر خبر می‌دهد.

این اعتراض‌ها در حالی افزایش پیدا می‌کند که ایران برای سرپا نگهداشتن اقتصاد فلج شده در اثر تحریم امریکا تلاش می‌کند.

در سال ۲۰۱۹ نیز اعتراض‌ها در برخی شهرهای ایران به خاطر افزایش بی‌سابقه بهای پترول آغاز شد، اما به سرعت به یکی از بزرگترین چالش‌ها برای حاکمان ایران بدل شد که با سرکوب جدی دولت روبه رو شد.

نهادهای حقوق بشری گفتند حدود ۱۵۰۰ نفر از معترضان در سال ۲۰۱۹ (اعتراض‌های آبان) کشته شده‌اند.

سفیران - فصل دوم
دیدگاه
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید