وزیر داخله طالبان:امریکا را دشمن خود نمی‌دانیم

۱۴۰۱/۲/۲۶

سراج الدین حقانی، وزیر داخله طالبان می‌گوید که این گروه با این که «به نیات امریکا» شک دارد، اما این کشور را دشمن خود نمی‌داند.

او از جنگ طالبان با امریکا در افغانستان دفاع کرد، اما گفت که پس از توافقات دوحه، طالبان به دنبال رابطه دیپلوماتیک با امریکا و کشورهای جهان است.

حقانی در گفتگو کریستین امانپور، خبرنگار سی‌ان‌ان گفت که بعد از پایان جنگ امریکا در افغانستان، زمان دیپلماسی فرارسیده است. او جنگ طالبان با امریکا را «دفاع از کشور بر اساس قوانین بین المللی» توصیف نمود.

او گفت: «آنها به شدت با ما جنگیدند و واکنش ما متناسب با آن بود.» او افزود که «حالا زمان دیپلماسی فرارسیده است.»

حقانی هنوز هم در فهرست سیاه تروریزم حکومت امریکا قرار دارد و ۱۰ میلیون دالر برای دستگیری او پاداش تعیین کرده است. گروه او دهشتبارترین حملات تروریستی را در کابل انجام داد که در آن شمار زیادی مردم عادی کشته شدند.

وزیر داخله طالبان تاکید کرد که رفتار این گروه برخلاف «تبلیغات برخی حلقات، پیام‌های مثبت به جهان و مردم افغانستان» داشته است. او به امریکا وعده داد که هیچ تهدیدی از افغانستان متوجه این کشور نخواهد بود.

حقانی در مورد تحصیل دختران گفت که این گروه با تحصیل آنان مشکلی ندارد، اما «آموزش زنان باید بر اساس طرز فکر و فرهنگ افغانستان باشد.»

او گفت: «شما به زودی در باره[بازگشایی مکاتب متوسط دخترانه] خبرهای خوب خواهید شنید. زمان آن را بعداً اعلام خواهیم کرد.»

حقانی به سوال خانم امانپور در مورد تحصیل دخترانش پاسخ صریح نداد، و به جای آن گفت که طالبان مخالف تحصیل زنان نیستند.

پیش از این سهیل شاهین، مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر تایید کرد که دخترانش به مکتب می‌روند. منتقدان طالبان می‌گویند که این گروه مکاتب را به روی دختران بالاتر صنف ششم بسته اند اما به دختران خود اجازه ادامه تحصیل در کشورهای دیگر را می‌دهند.

خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید