نشست چهار روزه سازمان همکاری شانگهای با محوریت افغانستان در دهلی شروع شد

۱۴۰۱/۲/۲۶

دهلی از روز دوشنبه تا پنجشنبه این هفته میزبان اجلاس بخش ضد تروریسم سازمان همکاری شانگهای است.

در این نشست چهار روزه که از صبح دوشنبه شروع شده است، نمایندگان هند، پاکستان، چین، روسیه و دیگر اعضای سازمان، درباره قدامات ضد تروریسم و وضعیت امنیتی افغانستان بحث می‌کنند.

پاکستان یک هیات سه نفره به این نشست فرستاده است.

دهلی انتظار دارد که همه طرف‌ها در این نشست با توجه به تشدید خشونت‌ها در افغانستان، در مورد مسائل مربوط به وضعیت امنیتی در این کشور گفتگو کنند.

بر اساس گزارش رسانه‌های هندی، گفتگوها بیشتر حول سخنرانی سپتامبر سال گذشته نارندرا مودی، نخست وزیر هند، در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای و سازمان پیمان امنیت جمعی خواهد چرخید.

آقای مودی در آن نشست گفته بود: "بی ثباتی و بنیادگرایی در افغانستان ادامه دارد و باعث گسترش ایدئولوژی‌های تروریستی و افراطی در سراسر جهان خواهد شد."

روسیه، چین، هند، پاکستان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای‌اند. افغانستان یکی از کشورهای ناظر در سازمان است.

فرید ماموندزی، نماینده افغانستان در توییتی نوشت: "من از هند به خاطر میزبانی جلسه کلیدی ساختار منطقه‌‌ای ضد تروریسم سازمان همکاری شانگهای امروز در دهلی تشکر می‌کنم. وضعیت امنیتی و انسانی در افغانستان در ۹ ماه گذشته بدتر شده است."

هند بر خلاف چین و پاکستان و برخی دیگر از اعضای سازمان شانگهای، رابطه خوبی با رژیم طالبان ندارد و علاوه بر تاکید بر اینکه خاک افغانستان نباید برای هیچ‌گونه فعالیت تروریستی علیه هیچ کشوری استفاده شود، برای تشکیل یک حکومت فراگیر در کابل تلاش می‌کند.

نگاه روز
دنیاهای کهن
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید