یک فرمانده جبهه مقاومت خواهان تحقیقات بین‌المللی درباره "جنایات جنگی" طالبان در پنجشیر شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۶

در پی گزارش‌ها از کشتار غیرنظامیان توسط طالبان در پنجشیر، تخار و اندراب بغلان، یکی از فرماندهان جبهه مقاومت از نهادهای بین‌المللی حقوق بشری خواست که کشتار غیرنظامیان از سوی طالبان را در این مناطق به صورت بی‌طرفانه بررسی کنند.

خالد امیری می‌گوید طالبان مرتکب جنایت جنگی شده‌اند.

آقای امیری در صفحه فیسبوکش نوشته است که طالبان پس از شکست در میدان جنگ، دست به "جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت زده‌اند".

خالد امیری از فرماندهان جبهه مقاومت ملی افغانستان در پنجشیر است.

او در فیسبوک نوشته است: "تروریستان طالب" پس از آنکه در چند روز گذشته در برابر نیروهای مقاومت در میدان جنگ شکست خوردند، "دست به جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت زدند".

این فرمانده نظامی مدعی شده است که بیش از ۲۰۰ نفر از افراد طالبان در جنگ با جبهه مقاومت کشته و زخمی شده‌اند.

خالد امیری افزوده است که "طالبان در پنجشیر، اندراب و ورسج مردم ملکی را دستگیر، زندانی، شکنجه و تعداد زیادی را به شهادت رسانیدند که شامل کودکان و افراد مسن نیز می‌شود".

او همچنین می‌گوید طالبان با زور وارد خانه‌‌های مردم شده و از آن به حیث سنگر استفاده کردند و مواشی مردم را نیز کشتند.

در روزهای اخیر نیروهای جبهه مقاومت حملات شان را علیه طالبان در شماری از ولایت‌های شمالی از جمله در پنجشیر، تخار و اندراب بغلان آغاز کردند.

فعالان حقوق بشر در روزهای گذشته طالبان را به نقض گسترده حقوق بشردوستانه بین‌الملل در مناطقی در شمال افغانستان متهم کرده‌اند.

به دنبال گزارش کشتار غیرنظامیان، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل گفت که ویدیوها، فایل‌های صوتی و گزارش‌های "بسیار نگران‌کننده از نقض حقوق بشر در پنجشیر، بغلان و تخار" منتشر شده که نیاز به تأیید بیشتر دارد. او تأکید کرد که وضعیت در این مناطق را دنبال می‌کند.

گزارشگر ویژه حقوق بشر برای افغانستان، جهت بررسی وضعیت حقوق بشر، سفر خود را به افغانستان آغاز کرده است. قرار است او گزارش یافته‌های سفر خود را به شورای حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل ارایه کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.