تلاش طالبان برای تحمیل پوشش اجباری بر کارمندان زن سازمان ملل در کابل

۱۴۰۱/۲/۲۷

دفتر نمایندگی ملل متحد در کابل به کارمندان خود خبر داده که ماموران امر به معروف و نهی از منکر طالبان کوشیده‌اند با ورود به این دفتر ،‌ پوشش اجباری مورد نظر خود را به کارمندان زن یوناما تحمیل کنند.

هدر بار، از مسئولان دیده‌بان حقوق بشر، این اطلاعیه را در توییتر بازنشر کرده است.

خانم بار که مسئول بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر است از دفتر نمایندگی سازمان متحد در افغانستان (یوناما)‌ می‌پرسد که چگونه از امنیت و آزادی همکاران خود محافظت خواهد کرد.

این مقام دیده‌بان حقوق بشر نوشته است: طالبان ادعا می‌کنند که قوانین جدید پوشش زنان "توصیه " است، اما آنها به گونه‌ اجباری آن‌را تحمیل می‌کنند، از جمله به زنان افغان که در دفتر سازمان ملل کار می‌کنند.

هدر بار اطلاعیه‌ دفتر سازمان ملل به کارمندانش را نشر کرده که در آن آمده است که تیمی از ماموران امر به معروف و نهی از منکر طالبان روز دوشنبه به دفتر این سازمان رفته و خواهان رعایت حجاب از سوی کارمندان زن ملل متحد شده‌اند.

بر اساس اطلاعیه‌ یوناما، ماموران امر به معروف حتی خواسته بودند که وارد محل کار کارمندان سازمان ملل شوند تا ببینند که زنان کارمند حجاب مورد نظر این گروه را رعایت می کنند یا نه.

ماموران امر به معروف طالبان گفته‌اند که کارمندان زن اگر حجاب نداشه باشند، مودبانه از آنها خواسته می‌شود که حجاب داشته باشند.

در اطلاعیه یوناما برای کارمندانش گفت شده که ماموران وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان دو پوستر درباره آنچه حجاب اسلامی‌ می‌دانند، در بیرون این سازمان نصب کرده‌اند.

در این پوستر گفته شده که براساس حکم شریعت زنان مسلمان باید حجاب مورد نظر طالبان را رعایت کند.

طالبان اخیرا با صدور فرمانی پوشش اجباری زنان را اعلام کرد که براساس آن، زنان تا حد امکان در خانه بمانند و اگر بیرون می شوند باید تمام بدن از جمله صورت‌شان را بپوشانند.

در این فرمان برای کسانی که پوشش اجباری را رعایت نکنند، مجازاتی نیز در نظر گرفته شده است، از جمله اینکه مردان خانواده‌ آنان مجازات خواهند شد.

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید