مذاکرات سری در کابل؛ اسلام‌آباد دست‌کم ۳۰ زندانی تحریک طالبان پاکستانی را آزاد کرد

۱۴۰۱/۲/۲۷

افغانستان اینترنشنال به فهرستی دست یافته که نشان می‌دهد در نتیجه مذاکرات جاری و سری میان حکومت پاکستان و تحریک طالبان پاکستانی در کابل، اسلام‌آباد ۳۰ زندانی تحریک طالبان را آزاد کرده است.

منابع می‌گویند دور جدید مذاکرات میان دو طرف با میانجیگری طالبان افغان در کابل ادامه دارد.

به گفته این منابع، بیشتر زندانیان رها شده تحریک طالبان پاکستانی به حبس ابد محکوم شده بودند. این زندانیان پس از رهایی به خانه‌های خود بازگشته‌اند.

تحریک طالبان پاکستان مدعی شده است که بیش از ۱۵۰ جنگجوی آنها آزاد شده‌اند.

در روزهای اخیر، شماری از رسانه‌ها و خبرنگاران گزارش دادند که برخی از مقامات بلندپایه ارتش و استخبارات پاکستان از روز چهارشنبه برای گفتگو با طالبان پاکستانی در کابل به‌سر می‌برند.

براساس گزارش‌ها، جنرال فیض حمید، رئیس پیشین آی‌اس‌آی و مفتی نور ولی، رهبر طالبان پاکستانی نیز به کابل رفته‌اند و در مذاکرات حضور دارند.

روز دوشنبه، محسن داور، نماینده مجلس پاکستان نیز در نشست مجلس گفت که حکومت این کشور دو فرمانده مجرم شناخته شده را بدون عفو رئیس‌جمهور، به طالبان افغان تحویل داده است.

مسلم خان و محمود خان، دو فرمانده کلیدی طالبان پاکستان اند که گفته می‌شود حکومت در اسلام‌آباد‌ آن‌ها را به گروه طالبان در افغانستان تحویل داده است.

این نماینده مجلس از حکومت پاکستان خواست که درباره شرایطی رهایی این دو زندانی و مذاکره با تحریک طالبان توضیح دهد.

طبق گزارش‌ها، سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله طالبان که مذاکرات صلح به ابتکار او آغاز شد، در مذاکرات جاری میان مقامات پاکستان و تحریک طالبان پاکستانی حضور دارد.

براساس فهرستی که افغانستان اینترنشنال به آن دست یافته، سه نفر از زندانیان آزاد شده طالبان پاکستانی از وزیرستان شمالی، چهار زندانی از وزیرستان جنوبی، شش نفر از دره اسماعیل خان، چهار زندانی از دره سوات ایالت خیبرپختونخوا، دو نفر از منطقه باجور و بقیه زندانیان از دیگر منطق قبایلی‌اند.

همزمان با آزادی زندانیان، ارتش پاکستان اعلام کرد که دوشنبه‌شب دو "تروريست مهم و تحت تعقیب" را در منطقه بويای وزیرستان شمالی کشته است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، تحریک طالبان پاکستانی حملات خود را به نظامیان پاکستان افزایش داد.

با این وجود، گروه طالبان در افغانستان پس از رسیدن به قدرت، میان حکومت و تحریک طالبان پاکستانی میانجیگری را آغاز کرد و از آن زمان به بعد مذاکرات میان دو طرف به گونه سری در افغانستان در چند دور ادامه یافته است.

نگاه روز
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید