نماینده سازمان ملل با امیرخان متقی درباره "گزارش‌های نگران کننده از پنجشیر" گفتگو کرده است

۱۴۰۱/۲/۲۷

دبرا لاینز، نماینده‌ ویژه‌ سازمان ملل در افغانستان می‌گوید درباره گزارش‌های نگران کننده از پنجشیر با امیر‌خان متقی، وزیر خارجه‌ طالبان گفتگو کرده است.

خانم لاینز گفته‌ که نمایندگی سازمان ملل از تمام ابزارها از جمله گفتگو با طالبان، برای تقویت حقوق همه افغان‌ها استفاده می‌کند.

نماینده ویژه سازمان ملل پس از دیدار با آقای متقی در کابل گفت که آموزش و حقوق زنان، کار و آزادی رفت و آمد زنان از دیگر موضوعاتی بوده که روی آن گفتگو کرده‌اند.

خانم لاینز همچنین گفته که قرار است گام‌هایی در جهت تشکیل حکومت همه شمول و مصالحه در افغانستان برداشته شود.

نقش حقوق بشر در پنجشیر

نماینده ویژه سازمان ملل در باره وضعیت پنجشیر جزییاتی نداده و تنها گفته که در باره گزارش‌های نگران کننده از این ولایت با وزیر خارجه طالبان صحبت کرده است.

این درحالیست که پس از افزایش درگیری‌ها میان جبهه مقاومت ملی و گروه طالبان در پنجشیر، منابع محلی گفته‌اند که طالبان در این ولایت، دست به کشتار غیر نظامیان زده‌اند.

نهادهای بین المللی وحقوق بشری نیز واکنش نشان دادند و از طالبان خواستند که غیر نظامیان را هدف قرار ندهند.

وزارت خارجه طالبان اما گفته است که خانم لاینز در دیدار با امیرخان متقی، برعلاوه‌ی ارایه معلومات از سفرهایش در مورد تحقیق روی برخی مسایل نیز اشاره کرده است.

عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه طالبان در تویتی به نقل از خانم لاینز نوشته است :"«برای پیشرفت افغانستان، تلاش‌های مشترک خواهیم کرد و مسایل آینده را بر بنیاد یک میکانیزم به پیش خواهیم برد."

با این حال نماینده ویژه‌ی سازمان درحالی بر رعایت حقوق زنان تاکید کرده است که روز گذشته افراد امر به معروف و نهی از منکر طالبان، خواهان پوشش اجباری زنانی شدند که در دفتر این سازمان در کابل کار می‌کنند.

پس از این اقدام طالبان، هدربارمسئول بخش زنان سازمان دیدبان حقوق بشر از یوناما پرسیده است که چگونه از امنیت و آزادی همکارانش حفاظت می‌کند.

خبرها
سفیران - فصل دوم
دیدگاه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید