منحل شدن کمیسیون حقوق بشر؛ دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید دیدن عقب‌گرد افغانستان تکان دهنده است

۱۴۰۱/۲/۲۷

دیده‌بان حقوق بشر در واکنش به انحلال کمیسیون حقوق بشر و شماری دیگر از نهادها از سوی طالبان گفت که دیدن عقب‌گرد افغانستان در زمینه حقوق بشر تکان‌دهنده است.

حنیف اتمر، وزیر خارجه پیشین افغانستان هم گفت که انحلال این نهادها به تلاشها برای احیای نظام متکی بر اراده مردم آسیب می‌زند.

هدر بار، از مسئولان دیده‌بان حقوق بشر در واکنش به منحل شدن کمیسیون حقوق بشر از سوی طالبان گفته است: " لحظه‌ای افغانستانی را تصور کنید که کمیسیون حقوق بشر داشت." خانم بار گفته که هرچند این نهاد کامل نبود اما از این لحاظ که مرجعی برای درخواست کمک و عدالت باشد، خیلی مهم بود.

حنیف اتمر هم در رشته توییتی گفته است که ازبین بردن این نهاد‌ها "به امید‌ها و تلاش‌ها برای احیای نظام متکی بر اراده مردم و پایبند به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی که سنگ بنای صلح و ثبات پایدار در کشور است، صدمه می‌رساند."

آقای اتمر از طالبان خواسته است از تصمیم‌شان برگردند و این ادارات را فعال نگهدارند.

آخرین وزیر خارجه حکومت پیشین افزود که این نهادها برای حفظ حاکمیت ملی و حاکمیت قانون به‌وجود آمده بودند.

حنیف اتمر به خصوص به نقش شورای مصالحه ملی اشاره کرده و گفته است که انتظار می‌رفت در وضعیت کنونی این شورا "زمینه مشارکت ملی و چهارچوب گفتگو‌های بین‌الافغانی را برای نظام قابل قبول مردم و صلح پایدار فراهم کند."

توجیه طالبان

در روزهای اخیر گروه طالبان با استناد به آنچه "هدایت شفاهی" رهبر این گروه خوانده شده، کمیسیون حقوق بشر، کمیسیون نظارت بر قانون اساسی، شورای مصالحه ملی، شورای امنیت ملی و دارالانشاهای مجلس نمایندگان و مجلس سنا را منحل کرد.

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان با نشر ویدیوی در توییتر، در توجیه انحلال این نهادها گفت: "در بودجه ملی برای شماری از اداراتی که در حال حاضر فعالیت ندارند، سهمیه مدنظر گرفته نشده است و به همین دلیل منحل شده‌اند."

آقای سمنگانی در این ویدیو گفت که در صورت نیاز در آینده، این ادارات دوباره فعال خواهند شد.

خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید