آخرین سنگر مقاومت ارتش اوکراین در شهر محاصره‌ شده ماریوپل سقوط کرد

۱۴۰۱/۲/۲۷

ارتش اوکراین می‌گوید در تلاش است همه نیروهای باقی‌مانده خود را از آخرین پایگاه‌شان در بندر محاصره‌شده ماریوپل تخلیه کند و کنترل شهر را پس از ماه‌ها بمباران به روسیه واگذارد.

رئیس‌جمهور اوکراین به ۲۶۴ سربازی که از کارخانه فولاد ماریوپل تخلیه شده‌اند، عنوان قهرمان داده است.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سربازان در ماریوپل ماموریت رزمی خود را انجام داده‌اند.

در این بیانیه آمده است: "فرماندهی عالی نظامی به فرماندهان واحدهای مستقر در آزوفستال دستور داد تا جان پرسنل را نجات دهند... مدافعان ماریوپل قهرمانان زمان ما اند."

آنا مالیار معاون وزیر دفاع اوکراین گفت ۵۳ سرباز زخمی از کارخانه فولاد به شفاخانه‌ای در شهر نووازوفسک تحت کنترل روسیه در ۳۲ کیلومتری در شرق اوکراین منتقل شدند و ۲۱۱ نفر دیگر به شهر اولنیوکا انتقال یافتند که توسط جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه کنترل می‌شود.

خانم مالیار افزود که همه افراد تخلیه شده با سربازان اسیر روسی مبادله خواهند شد.

گمان می‌رود ۳۰۰ سرباز اوکراینی دیگر هنوز در داخل کارخانه فولاد باشند.

تخلیه صدها جنگجو و مجروح به شهرهای تحت کنترل روسیه، احتمالاً پایان طولانی‌ترین و خونین‌ترین نبرد این جنگ و شکستی قابل توجه برای اوکراین باشد.

مجتمع فولاد آزوفستال آخرین سنگر مقاومت در شهر ماریوپل در جنوب اوکراین بود که در پی دو ماه گلوله باران توسط روسیه تقریبا به طور کامل ویران شد.

در این کارخانه شبکه بزرگی از اتاق‌ها و تونل‌های زیرزمینی قرار دارد که در دوران جنگ سرد به عنوان پناهگاه هسته‌ای ساخته شده بودند.

تصرف ماریوپل از اهداف مهم حمله روسیه به اوکراین مسکو بود. با سقوط کامل این شهر، کنترل یکی از بزرگترین بنادر اوکراین را به دست می‌گیرد و دسترسی راحت‌تری به مناطق اطراف خواهد داشت.

دیدگاه
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید