روسیه می‌گوید که از نسل جدید تسلیحات لیزری در اوکراین استفاده کرده است

۱۴۰۱/۲/۲۸

یوری بوریسوف، معاون نخست وزیر روسیه روز چهارشنبه گفت که از سلاح‌های جدید لیزری به نام «پریسوِت» در اوکراین استفاده کرده‌اند.

او می‌گوید که این تسلیحات قدرت به آتش کشیدن هواپیماهای بدون سرنشین را دارد.

اوکراین با این طیاره‌ها ضربات مرگباری بر نیروهای نظامی روسی وارد کرده است.

به گزارش رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سال ۲۰۱۸ از این سلاح لیزری در کنار تسلیحات دیگر، مانند راکت‌های بالستیک قاره‌پیما، پهبادهای هسته‌ای زیرآبی و یک نوع سلاح مافوق صوت رونمایی کرد.این سلاح لیزری تا ارتفاع ۱۵۰۰ کیلومتر از سوی ماهواره‌ها قابل ردگیری نیست.

روسیه بیش از هر زمانی برای شکست بن‌بست نظامی در اوکراین به استفاده از سلاح‌های پیشرفته نیاز دارد. زیرا، ناتوانی روسیه در استفاده بهینه از سلاح‌های متعارف مانند تانک‌ها، محدودیت‌ها و ضعف‌های نظامی آن را برملا کرده است.

به نقل از رویترز، اظهارات بوریسوف نشان می‌دهد که روسیه پیشرفت چشمگیری در ساخت سلاح‌های لیزری داشته است. زیرا، به گفته او، اگر این سلاح‌ها قابلیت ردگم کردن در برابر ماهواره‌ها و حتا قدرت به آتش کشیدن شان را داشته باشد، در آن صورت برتوانایی ماهواره‌ها برای پاییدن و ردیابی راکت‌های بالستیک قاره‌پیما تاثیرات استراتژیک خواهد داشت.

او گفت که تسلیحات جدید لیزری از طیف وسیع باندهای الکترومقناطیسی بهره می‌گیرد و نهایتاً جای تسلیحات متعارف را خواهند گرفت.

بوریسوف افزود: «این سلاح‌ها از دنیای تخیل پا به عرصه واقعیت گذشته اند.»

تازه‌ترین خبرها

خبرها
بحث روز
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید