فنلند و سویدن برای عضویت در ناتو درخواست رسمی دادند

۱۴۰۱/۲/۲۹

فنلند و سویدن روز چهارشنبه درخواست رسمی خود برای کسب عضویت ناتو را به دبیر کل این سازمان تسلیم کردند.

این درخواست از سوی سفرای این دو کشور در مقر ناتو به ینس استولتنبرگ تحویل داده شد. سرمنشی ناتو از این درخواست استقبال کرد و دو کشور را «شرکای مهم ناتو» توصیف نمود.

تصمیم سویدن و فنلند برای پیوستن به ناتو که در طول جنگ سرد بی‌طرف بودند، یکی از مهم‌ترین تغییرات در ساختار امنیتی اروپا در دهه‌های اخیر است. این همچنین نشان‌دهنده تغییر افکار عمومی در منطقه شمال اروپا از زمان حمله روسیه به اوکراین است.

به نقل از رویترز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در مراسم تسلیم شدن درخواست این دو عضو اتحادیه اروپا گفت: «این لحظه تاریخی است که باید از آن استفاده کنیم.»

استولتنبرگ گفت: «من به گرمی از درخواست فنلند و سویدن برای پیوستن به ناتو استقبال می‌کنم. شما نزدیک‌ترین شرکای ما هستید و عضویت شما در ناتو امنیت جمعی ما را افزایش می‌دهد.»

ناتو معتقد است که پیوستن فنلند و سویدن امنیت آن را در دریای بالتیک تقویت خواهد کرد.

درخواست عضویت سویدن و فنلند باید از سوی تمام ۳۰ عضو ناتو مورد تایید قرار گیرد.
دیپلومات‌ها می‌گویند که تصویب این درخواست توسط پارلمان‌های کشورهای عضو ناتو ممکن است تا یک سال طول بکشد.

ترکیه با ورود این دو کشور به جرگه ناتو مخالفت کرده است. زیرا، به گفته انقره، این دو کشور افراد مرتبط با گروه‌های مسلح کرد را که ترکیه آنان تروریست می‌داند، پناه داده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، در سخنرانی خود در جمع اعضای حزب عدالت و توسعه در پارلمان گفت: «توسعه ناتو برای ما فقط به نسبت احترامی که به حساسیت‌های ما نشان داده خواهد شد، معنادار است.»

اکثر اعضای ناتو به سرعت حمایت خود را از عضویت این دو کشور شمال اروپا ابراز کرده اند و استولتنبرگ گفت که فکر می‌کند مخالفت انقره قابل حل است.

استولتنبرگ با اشاره به حمایت قاطع سایر متحدان گفت: «ما مصمم هستیم تا روی همه مسائل کار کنیم و به نتایج سریع برسیم.»

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید