وزارت خارجه امریکا: مصاحبه حقانی با سی‌ان‌ان را دیدیم، ما به گفته‌های او شک داریم

۱۴۰۱/۲/۲۹

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در یک نشست خبری به اظهارات اخیر سراج‌الدین حقانی واکنش نشان داد. ند پرایس گفت او این صحبت‌ها را شنیده، اما به آن "شک و تردید" دارد. سراج‌الدین حقانی دو روز پیش در گفتگو با سی‌ان‌ان گفته بود طالبان دیگر ایالات متحده امریکا را دشمن خود نمی‌داند.

سرپرست وزارت داخله طالبان در این گفتگو در مورد آموزش دختران دوره ثانوی گفت با مشخص شدن "مکانیسم‌ها" و اصول اسلامی، آنان اجازه رفتن به مکتب را خواهند یافت.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید که کشورش به این شعارهای طالبان توجهی ندارد، بلکه منتظر اقدام و عمل است.

ند پرایس گفت: "ما اظهارات سراج‌‌الدین حقانی را دیده‌ایم. فکر می‌کنم متوجه خواهید شد که ما نسبت به این نوع اظهارنظرها شک و تردید داریم. ما قبلا این نوع نظرات را شنیده‌ایم. آنچه ما بیشتر از شعار به آن اهمیت می‌دهیم، اقدام است. ما منتظریم که طالبان براساس این زیگنال‌های مثبت، عمل کند و مکاتب را در تمام سطوح در سراسر کشور بازگشایی کند."

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، "یک پیشرفت بسیار خوشایند خواهد بود."

او افزود که با سرکوب و عقب نگهداشتن نیمی از جمعیت کشور، هیچ جامعه‌ای به آرامش نمی‌رسد.

پیش از این باری طالبان اعلام کرده بودند که با آغاز سال جدید تعلیمی در ماه حمل، دروازه‌های مکاتب به روی همه دختران باز خواهد شد.

براساس همین وعده، در سوم حمل ۱۴۰۱ دانش‌آموزان دختر در سرتاسر کشور به مکاتب رفتند، اما در نخستین لحظات آغاز درس‌ها، طالبان مانع ادامه درس‌های آنان شدند و از آنها خواستند به خانه‌های‌شان برگردند.

این اقدام طالبان با واکنش‌های گسترده جهانی و داخلی روبرو شد، اما طالبان تصمیم‌شان را در مورد بسته نگه داشتن مکاتب دختران تغییر ندادند.

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید