مبارزه در برابر آپارتاید جنسیتی؛ گروهی از زنان خیرخانه نمایشگاه خیابانی کتاب برگزار کردند

۱۴۰۱/۲/۲۹

گروهی از زنان در خیرخانه کابل نمایشگاه خیابانی کتاب برگزار کردند. برگزارکنندگان گفته‌اند هدف‌شان از این نمایشگاه، رشد فرهنگ کتاب‌خوانی و آگاهی در جامعه است.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با استقبال از این نمایشگاه، آنرا "مبارزه مخملین در برابر اپارتاید جنسیتی" خوانده‌اند.

در ویدیویی که برگزارکنندگان این نمایشگاه به افغانستان اینترنشنال فرستاده‌اند، دیده می‌شود که جمعیتی از علاقمندان کتاب دور این نمایشگاه کوچک برای تهیه کتاب جمع شده‌اند.

این نمایشگاه در یک پیاده‌روی قلعه نجارها، در میان حصه اول و حصه دوم خیرخانه کابل برگزار شده است.

این نمایشگاه توسط زنان در زمانی برگزار شده که پس از تسلط طالبان بر کابل شمار زیادی از نهادهای فرهنگی یکی از پی دیگری فعالیت‌های‌شان را متوقف کردند.

در همین حال طالبان به طور مکرر فرمان‌هایی صادر کرده‌اند که حضور زنان در اجتماع را با چالش مواجه می‌کند.

فعالان حقوق بشری می‌‌گویند محدودیت‌های سخت‌گیرانه وضع شده علیه زنان مصداق "آپارتاید جنسیتی" است.

در آخرین مورد، طالبان گفتند مجریان زن تلویزیون‌ها در افغانستان اجازه ندارند بدون روبند در برابر دوربین‌ها ظاهر شوند.

بامداد روز پنجشنبه، ۲۹ ثور هنگامی که شهروندان افغانستان تلویزیون‌های‌شان را روشن کردند، متوجه شدند که همه کارمندان زن تلویزیون‌ها، با ماسکی که صورت آنها را پوشانده در برابر دوربین ظاهر شده‌اند.

مجریان زن حدود دو هفته بعد از صدور فرمانی در مورد حجاب اجباری از سوی طالبان، با پوشیدن ماسک برنامه‌های تلویزیونی را اجرا کردند.

همزمان با این، یک معلم از یکی از مکاتب خصوصی به افغانستان اینترنشنال گفت طالبان بدون هماهنگی، به طور ناگهانی به مکاتب سر می‌زنند و لباس استادان زن را بررسی می‌کنند.

ویدیوهایی هم منتشر شده که نشان می‌دهد طالبان در ایست‌های بازرسی در شهرهای مختلف افغانستان زنان را از موترهای مسافربری پایین و وارسی می‌کنند تا مطمین شوند که حجاب مورد نظر آنها را رعایت کرده‌اند.

روز شنبه، ۱۷ ثور طالبان با صدور فرمان جدیدی دستور دادند که زنان جز چشم‌ها، بدن و صورت‌شان را بپوشانند.

طالبان مواد مندرج در دستورشان را "حکم واجب شرعی" خوانده و هشدار دادند در صورتی که زنان حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نکنند، مورد "تنبیه و ترهیب" قرار گرفته و بستگان آنها به مدت سه روز زندانی خواهد شد.

در این دستورالعمل آمده است که اگر زنان حجاب مورد نظر طالبان را رعایت نکنند، محاکمه خواهد شد و اگر این زنان کارمندان حکومت باشند، از وظیفه برکنار خواهند شد.

مقام‌های طالبان روز شنبه در مراسم ویژه اعلام کردند، ابتدا خانه‌های زنانی که حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نکند، شناسایی شده و به او توصیه و تنبیه‌نامه ارسال خواهد شد و در قدم دوم، "ولی این زنان در ریاست مربوطه احضار خواهد شد."

طالبان تأکید کرده در مرحله سوم، اقارب نزدیک زنانی که حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نکنند، برای سه روز زندانی خواهد شد.

پیش از این فرمان طالبان در مورد حجاب اجباری با واکنش‌های گسترده داخلی و جهانی مواجه شده بود.

طالبان به رغم واکنش‌های گسترده، به نظارت خیابان‌ها، مکاتب، دانشگاه‌ها و بازارها پرداختند و زنانی را که حجاب مورد نظر آنها را رعایت نمی‌کند هشدار دادند.

روز چهارشنبه، ۲۸ ثور ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد طالبان دانشجویان دختر دانشگاه تعلیم و تربیه در کابل را بخاطر پوشیدن چادرهای رنگی هشدار می‌دهد.

یک دانشجوی دانشگاه تعلیم و تربیه به افغانستان اینترنشنال گفت که طالبان کارت دانشجویی تمام دخترانی را گرفتند که چادرهای رنگی پوشیده بودند.

نگاه روز
خبرها
سفیران - فصل دوم

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید