حامد کرزی در گفتگو با سی‌ان‌ان: مجریان زن نباید فرمان پوشیدن ماسک را رعایت کنند

۱۴۰۱/۲/۳۰

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت که پوشیدن چادری و پوشاندن روی، «حجاب» و بخشی از فرهنگ افغانستان نیست بلکه از خارج به این کشور آمده است.

حامد کرزی در این مصاحبه افزود که مجریان زن تلویزیون‌ها نباید فرمان طالبان برای پوشیدن ماسک را رعایت کنند.

طالبان در فرمانی تازه از مجریان زن تلویزیون‌های افغانستان خواسته تا هنگام ظاهر شدن در پرده تلویزیون صورت‌شان را با پوشیدن ماسک بپوشانند.

شبکه تلویزیونی طلوع‌نیوز گفته است که نمایندگانی از وزارت امر به معرف و نهی از منکر طالبان این فرمان را به آنان ابلاغ کرده و گفته‌اند که چنین دستوری غیرقابل مذاکره و قطعی است.

اما حامد کرزی می‌گوید که زنان نباید این فرمان را رعایت کنند. او به کریستین امانپور، مجری سی‌ان‌ان که به کابل رفته گفت: «طالبان باید در باره این تصمیم خود تجدید نظر کند. چنین فرمان‌هایی به شهرت افغانستان در جهان آسیب می‌زند.»

آقای کرزی درباره این فرمان گفت: «درباره مجریان زن و خبرنگاران زنی که روی پرده تلویزیون ظاهر می‌شوند و روی‌شان را می‌پوشانند، این پوشاندن نه حجاب است و نه فرهنگ افغان‌ها.»

آقای کرزی در این مصاحبه گفت: «مسئله حجاب روشن است. افغانستان از ۱۴۰۰ سال به این سو یک کشور عمیقاً مسلمان بوده است و در این مدت زنان افغانستان همواره حجاب را رعایت کرده اند.»

او افزود که پوشاندن صورت «نه حجاب، بلکه سنت فرهنگی برخی از کشورها» است اما در فرهنگ و سنت مردم افغانستان نیست.

رئیس‌جمهور اسبق افغانستان گفت که سنت فرهنگی مردم این کشور پوشیدن چادر کلان است که بیشتر در روستاهای کشور رایج است. او گفت: «شما اگر زنان کوچی را بنگرید، برای قرن‌ها تنها چادر بزرگ می‌پوشیده‌اند.»

حامد کرزی گفت که برقع و پوشاندن روی «بخشی از فرهنگ ما نیست» بلکه سال‌های قبل به افغانستان آورده شده است.

آقای کرزی در این مصاحبه یک بار دیگر بر بازگشایی مکاتب دخترانه در افغانستان تاکید کرد و گفت: «برای طالبان و مردم افغانستان بهترین گزینه این است که هر چه عاجل‌تر به دختران اجازه رفتن به مکتب را بدهند.»

خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید