طالبان در جریان نشست خبری در هرات، یک خبرنگار زن را از مجلس بیرون کشیدند

۱۴۰۱/۲/۳۰

خبرنگاری از ولایت هرات به افغانستان اینترنشنال تأیید کرد که طالبان روز پنجشنبه یک خبرنگار زن را از جریان نشست خبری در موزیم ملی هرات بیرون کشیدند.

به گفته منابع مرجان وفا، گزارشگر میدانی رادیو کلید با پوشش کاملا سیاه و روبند در نشست شرکت کرده بود، با این وجود از سالن اخراج شد.

منابع گفتند مرجان وفا تنها گزارشگر زنی بود که در این نشست حضور داشت.

طالبان روز پنجشنبه، ۲۹ ثور به مناسبت روز جهانی موزیم نشست خبری را در مقر موزیم و آرشیف شهر هرات برگزار کرده بودند.

منبعی که در موزیم حضور داشت به افغانستان اینترنشنال گفت این خبرنگار با برخورد نامناسب نعیم‌الحق حقانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات از مجلس بیرون شد و اجازه نیافت برای پوشش این نشست خبری در موزیم بماند.

قبل از ظهر روز پنجشنبه گروه رسانه‌ای موبی تأیید کرد که طالبان با ارسال دستور تازه از تمام شبکه‌های دیداری در افغانستان خواسته که "گردانندگان زن در جریان اجرای برنامه‌های تلویزیونی روی‌شان را بپوشانند."

منابع حاضر در جریان نشست خبری در هرات گفتند: "خانم مرجان تمام نکاتی را که به عنوان شرط حجاب از سوی طالبان اعلام شده است، رعایت کرده بود."

آنها گفتند: "مرجان هم پوشش سراسر سیاه بر تن داشت و هم روبند بر صورتش زده بود و جز چشمانش هیچ بخش صورتش معلوم نمی‌شد."

بامداد روز پنجشنبه، ۲۹ ثور هنگامی که شهروندان افغانستان تلویزیون‌های‌شان را روشن کردند، متوجه شدند که همه کارمندان زن تلویزیون‌ها، با ماسکی که صورت آنها را پوشانده در برابر دوربین ظاهر شده‌اند.

مجریان زن حدود دو هفته بعد از صدور فرمانی در مورد حجاب اجباری از سوی طالبان، با پوشیدن ماسک برنامه‌های تلویزیونی را اجرا کردند.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در روزهای گذشته در شهرهای مختلف افغانستان نظارت شدیدی را در حوزه عمومی به راه انداخته که پوشش زنان و دختران را بازرسی می‌کند.

روز چهارشنبه، ۲۸ ثور ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد طالبان دانشجویان دختر دانشگاه تعلیم و تربیه در کابل را بخاطر پوشیدن چادرهای رنگی هشدار می‌دهد.

یک دانشجوی دانشگاه تعلیم و تربیه به افغانستان اینترنشنال گفت که طالبان کارت دانشجویی تمام دخترانی را گرفتند که چادرهای رنگی پوشیده بودند.

ویدیوهایی هم منتشر شده که نشان می‌دهد طالبان در ایست‌های بازرسی در شهرهای مختلف افغانستان زنان را از موترهای مسافربری پایین و وارسی می‌کنند تا مطمین شوند که حجاب مورد نظر آنها را رعایت کرده‌اند.

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید