حمدالله محب به خاطر نقشش در سقوط حکومت از مردم معذرت خواست

۱۴۰۱/۲/۳۰

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی حکومت اشرف غنی در مصاحبه با بخش انگلیسی بی‌بی‌سی برای اولین بار از نقشش در سقوط حکومت قبلی معذرت خواست.

او یک بار دیگر فرار خود و اشرف غنی از کابل را توجیه کرد و گفت که به علت جلوگیری از «جنگ کوچه به کوچه» چاره‌ای جز ترک افغانستان نداشتند.

مشاور امنیت ملی حکومت پیشین در این مصاحبه گفت: «مسئولیت هر اقدامی را که مربوط به ناکامی من [در جلوگیری از سقوط نظام] می‌شود، می‌پذیرم و بابت آن معذرت می‌خواهم.»

محب در این مصاحبه که بخش کوچکش را بی‌بی‌سی نشر کرده، از دیگر مسئولان حکومت پیشین نیز خواست تا در باره سقوط نظام به مردم توضیح دهند.

او افزود که مردم افغانستان حق دارند بدانند که در زمان سقوط حکومت و ورود طالبان وضعیت از چه قرار بود. او گفت: «مردم افغانستان و تاریخ به گردن ما حق دارند که در مورد آنچه اتفاق افتاد، توضیح بدهیم.»

او افزود که قرار بود برای مذاکره با طالبان به دوحه برود اما فروپاشی سریع حکومت مجال رفتن به دوحه را برایش نداد: «همه چیز بسیار سریع از هم پاشید. بهترین کاری که می‌توانستیم انجام بدهیم این بود که شهر و همشهریان خود را مصوون نگهداریم.»

مشاور امنیت ملی حکومت اشرف غنی در حالی از نقشش در سقوط افغانستان از مردم کشور معذرت می‌خواهد که پیش از این علت سقوط را مذاکرات صلح دوحه دانسته بود.

او چندی پیش در سخنرانی خود در انجمن آکسفورد گفت که امضای توافق‌نامه صلح از سوی امریکا با طالبان زمینه سقوط سیاسی حکومت اشرف غنی را فراهم کرد.

مشاور امنیت ملی اشرف غنی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان شانه به شانه با نیروهای امریکایی علیه تروریزم جنگیدند اما امریکا حکومت آن‌ها را تنها گذاشت.

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید