بانک جهانی ۱۵۰ میلیون دالر کمک به افغانستان را تصویب کرده است

۱۴۰۱/۲/۳۰

وزارت صحت طالبان می‌گوید بانک جهانی برای ادامه فعالیت‌های بخش صحت افغانستان ۱۵۰ میلیون دالر کمک را تصویب کرده است.

جاوید هژیر روز جمعه به افغانستان اینترنشنال گفت قرار است این کمک مالی برای مراقبت های اولیه صحی در ولایت‌ها مصرف شود.

به گفته او این کمک‌ برای پرداخت معاش‌ها و آموزش کارکنان صحی، تهیه دوا، تجهیزات طبی، مبارزه با بیماری‌های واگیردار و تقویت نظارت بر ارایه خدمات صحی در نظر گرفته شده است.

آقای هژیر گفت با روی کار آمدن طالبان این نخستین بار است که بانک جهانی به بخش صحت افغانستان کمک می‌کند. او گفت: "وزارت صحت عامه امیدوار است که در اینده نیز بانک جهانی چنین مساعدت کند."

جاوید هژیر افزود که این مساعدت از سوی بانک جهانی بر اساس تفاهم نامه نشست جنیوا است که در ۷ فبروری گذشته در سوییس برگذار شده بود.

در آن نشست قلندر عباد سرپرست وزارت صحت عامه طالبان و نمایندگان آلمان، بریتانیا، سویس و نهادهای ای سی آر سی و سازمان صحی جهان شرکت داشتند.

این کمک مالی بانک جهانی در حال است که هیات طبی بین المللی (IMC) نسبت به وضعیت بشردوستانه و صحی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

این هیات چندی پیش اعلام کرد که در سال جاری میلادی ۲۴.۴ میلیون تن یا دو‌ سوم جمعیت در افغانستان به کمک‌های صحی و درمانی ضرورت دارند.

داکتران این هیات گفته‌اند که در نتیجه وخامت اوضاع اقتصادی افغانستان و کمبود منابع مالی، ماه‌هاست که بیشتر پرسنل طبی معاش نگرفته‌اند و کلینیک‌ها و شفاخانه‌ها با کمبود دارو و امکانات طبی مواجهند.

نوای همسایه
خبرها
دیدگاه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید