ایران از جامعه جهانی خواست که به مهاجران افغان مقیم این کشور کمک مالی بفرستد

۱۴۰۱/۲/۳۰

نماینده ایران در سازمان ملل روز پنجشنبه از جامعه جهانی خواست به مهاجران افغانستان در ایران کمک‌های فنی و مالی بفرستد.

مجید تخت روانچی در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: "میزبانی از چندین میلیون آواره از افغانستان، بر اقتصاد ایران از جمله تأمین مواد غذایی فشار وارد کرده است."

نماینده ایران در سازمان ملل توضیح داده که "ناامنی غذایی، تغییرات آب و هوایی، همه‌گیری کووید ۱۹ و اثرات منفی مخاصمات بین‌المللی مختلف، بر اقتصاد ایران که بیش از چهار دهه از تحریم‌های امریکا رنج می‌برد، تأثیر گذاشته است."

پس از ورود طالبان به کابل در ماه اگست ۲۰۲۱ موج گسترده‌ای از شهروندان افغانستان کشورشان را به قصد کشورهای همسایه، به شمول ایران ترک کردند.

امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران چندی پیش در سومین نشست کشورهای همسایه افغانستان در پکن گفت ایران در حال حاضر میزبان حدود پنج میلیون نفر از شهروندان افغانستان است.

ایران در چند ماه گذشته شمار زیادی از این مهاجران را به افغانستان بازگرداند. براساس گزارش‌ها در اواخر سال ۲۰۲۱، روزانه بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ شهروند افغانستان از ایران اخراج شده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران به تازه‌گی روند سرشماری مهاجران افغان در این کشور را آغاز کرده است تا مشخص شود که شمار آنان در این کشور به چند نفر می‌رسد.

وزارت داخله ایران هشدار داده که اگر افغان‌های مهاجر برای ثبت نام به مراکز سرشماری مراجعه نکنند، ممکن است مهاجر تلقی نشوند و با برخورد سخت‌گیرانه پولیس این کشور روبرو شوند.

فیلیپو گراندی، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان پیش از این گفته بود جامعه جهانی کمک‌هایش را برای رسیدگی به مهاجرین افغان به ایران افزایش داده‌اند. ایران این کمک‌ها را ناکافی دانسته و خواهان کمک‌های بیشتر جهانی شده است.