اسوشیتدپرس: پیشبینی می‌شود که تورم اقتصادی ناشی از جنگ اوکراین در اروپا به ۷ درصد برسد

۱۴۰۱/۲/۳۰

براساس گزارش اسوشیتدپرس، پیشبینی می‌شود که تورم اقتصادی ناشی از جنگ اوکراین در ۲۷ کشور اتحادیه اروپا به ۷ درصد برسد و رشد اقتصادی را در این کشورها به طرز چشم‌گیری ضربه بزند.

جنگ اوکراین، بحران اقتصادی را در سراسر جهان تسریع کرده و قیمت انرژی و مواد غذایی را افزایش بخشیده است.

به گزارش اسوشیتدپرس، افزایش قیمت نفت و گاز که به انرژی روسیه وابسته است، عامل اصلی تورم در اروپا است.

اقتصاددانان تورم اقتصادی را یک "توفان کامل" نامیده‌اند؛ زیرا اتحادیه اروپا مجبور است که ۱۱۴ میلیارد دالر پول صندوق وجهی جبران ضررهای اقتصادی همه‌گیری کووید را به منظور ساخت‌وسازهای جدید برای صرفه‌جویی در انرژی اختصاص دهند تا از میزان وابستگی به روسیه کاسته شود.

جنگ اوکراین، صادرات مواد خام مانند فولاد و مواد معدنی به اروپای غربی را مختل کرده و مسدود شدن صادرات غلات و روغن، کمبود جهانی را تشدید کرده است.

تورم به ویژه در کشورهای اروپای مرکزی و شرقی که نزدیک به میدان‌های نبرد اوکراین هستند، بسیار چشم‌گیرتر است.

اِوا فوچسووا، مادر سه فرزند که در شهر توسکوف در غرب جمهوری چک زندگی می‌کند، می‌گوید: "من همیشه آدم مثبت‌نگری بوده‌ام، اما در حال حاضر نمی‌توانم نوری در انتهای این مسیر ببینم."

او می‌گوید که برای فرزندانش میوه و سبزیجات می‌خرد تا آن‌ها تغذیه درست داشته باشند، اما خودش به آن‌ها دست نمی‌زند.

قیمت‌ها در ماه اپریل در جمهوری چک ۱۴.۲ درصد، در پولند ۱۲.۳ درصد و در یونان ۱۰.۸ درصد افزایش یافته است. گزارش شده که در ترکیه قیمت‌ها تا ۶۱ درصد افزایش یافته است.

در پولند، قیمت نان ۳۰ درصد افزایش یافته است و در بلجیم نانوایی‌ها برای کاهش مخارج خود کارگران‌شان را اخراج می‌کنند.

کارگران فروشگاه‌ها از ورسا تا استانبول می‌گویند مشتریان از اقلام ارزان‌تر خرید می‌کنند و از خرید چیزهای زیبایی مانند گل‌ تازه و لباس جدید پرهیز می‌کنند.

آلبرت دنونسین، رییس فدراسیون نانوایی فرانسوی به رادیو له پرومیر گفت: "من نانوایی‌هایی را می‌شناسم که ۱۳ تا ۱۴ ساعت در روز کار می‌کنند تا بتوانند از این وضعیت خلاص شوند و وام‌های خود را بپردازند."

او می‌افزاید: "ما می‌توانیم برای مدتی همین‌گونه ادامه بدهیم، اما وقتی از مدیریت بانک جهانی می‌‌شنوم که این وضعیت تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت، موفق نخواهیم شد."

تورم اقتصادی ناشی از جنگ اوکراین در حالی کشورهای اروپایی را با رکود بی‌سابقه مواجه کرده است که اتحادیه اروپا یک بسته ۳۰۰ میلیارد یورویی را برای رهایی از وابستگی انرژی به روسیه اختصاص داده است.

صرفه‌جویی در انرژی و راه‌اندازی پروژه‌های تولید انرژی تجدیدپذیر، سنگ بنای این طرح پنج ساله را تشکیل می‌دهد.

خبرها
نوای همسایه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید