کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که با رئیس و کارمندان جدید کارش را ادامه می‌دهد

۱۴۰۱/۲/۳۰

صفحه رسمی توییتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که با رئیس و کارمندان جدید کارش را ادامه خواهد داد.

در این بیانیه آمده که کمیسیون فعالیت‌هایش را به گونه مستقل به پیش خواهد برد و "مسئولیت مواضع آن به دوش رهبری و کارمندان جدید این نهاد خواهد بود."

طالبان روز چهارشنبه، ۱۴ ثور با صدور مکتوبی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و پنج نهاد دیگر را منحل کرد.

با این حال در اعلامیه جدیدی که از آدرس صفحه توییتر این کمیسیون منتشر شده آمده است که این نهاد "در سازگاری با نهادها و فعالان ملی و بین‌المللی تلاش دارد تا با تمرکز بیشتر، در راستای داعیه بزرگ حقوق بشری مأموریت خویش را به دور از هر گونه رویکرد سیاسی، به گونه کاملا مستقلانه و با کارمندان جدید به پیش ببرد."

در این بیانیه آمده است: "شهرزاد اکبر که سمت رهبری و ریاست کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را به دوش داشت." این کمیسیون را ترک گفته است.

گفته شده که نعیم نظری که به عنوان معاون رئیس کمیسیون کار می‌کرد، از سوی شهرزاد اکبر به عنوان سرپرست این کمیسیون پیشنهاد شده و به اتفاق آرای هیأت رهبری این کمیسیون مورد تأیید قرار گرفته است.

در بیانیه همچنین آمده است که رهبری این کمیسیون با نهادهای بین‌المللی حقوق بشر از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل، کمشنری عالی حقوق بشر و دیگر نهادها در تماس است.

در این بیانیه همچنین گفته شده که بعد از ورود طالبان به کابل این نهاد با بحران امنیتی، بحران مدیریتی، بحران هویتی، نبود هم‌آهنگی، نبود منابع و خلای رهبری مواجه شد.

گفته شده دفاتر کمیسیون از سوی طالبان تسخیر و برخی از دفاتر از سوی این گروه به تاراج رفته است.

این کمیسیون همچنین گفته نتوانسته است قراردادهای کاری کارمندان خود را تمدید کند و در این مرحله دشوار، این نهاد منابع حمایتی خود را از دست داده بود زیرا دولت‌های حامی کمیسیون دهلیز حمایت‌های خود به افغانستان را مسدود کردند.

با این همه، در بیانیه آمده است که این نهاد قصد دارد به کارش در زمینه نظارت از وضعیت حقوق بشری شهروندان افغانستان، ثبت شکایات، دادخواهی و ترویج حقوق بشر کارش را ادامه دهد.

لغو کمیسیون حقوق بشر افغانستان و نهادهای دموکراتیک دیگر با واکنش گسترده سیاسیون افغانستان و سازمان‌های جهانی مواجه شده است.

میشل باشله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل با نشر اعلامیه‌ای به روز پنجشنبه، انحلال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از سوی طالبان را محکوم کرد و آن را «گامی عمیقاً واپس‌گرایانه» خواند.

خانم باشله گفت که از این اقدام گروه طالبان «مأیوس» شده است.

پیش از این، ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز لغو کمیسیون حقوق بشر افغانستان را یک شکست بزرگ خوانده بود.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید