گروه طالبان از اخراج "بیش از ۱۶هزار مهاجر افغان" از ایران طی یک هفته گذشته خبر داد

۱۴۰۱/۳/۱

وزارت مهاجرین طالبان می‌گوید در جریان یک هفته گذشته بیش از ۱۶ هزار مهاجر افغان از ایران اخراج شده‌اند.

این وزارت در خبرنامه‌‌ گفته است که تنها در ۲۴ ساعت گذشته بیش از دو هزار مهاجر افغان از ایران و بیش از ۲۰۰ نفر دیگر از پاکستان وارد شده‌اند که اکثریت‌شان به اجبار بازگشته‌اند.

در خبرنامه وزارت مهاجرین آمده است که در یک شبانه روز گذشته (۳۱ ثور)، تعداد ۲۱۲۱ نفر از ایران به کشور برکشته‌اند که از این میان ۱۶۴۹ نفر اخراج و تعداد ۴۷۲ نفر به صورت داوطلبانه از طریق مرز نیمروز به کشور برگشتند.

طبق این خبرنامه، در شبانه روز گذشته ۲۷ خانواده شامل ۲۰۷ نفر از پاکستان و از مرز سپین بولدک به افغانستان برگشته‌اند. به گفته این وزارت، این شهروندان فاقد مدرک بودند.

این وزارت تاکید کرده است که از تاریخ ۲۴ الی ۲۹ ثور، بیش از ۱۴ هزار مهاجر افغان مقیم ایران از طریق مرز اسلام‌قلعه وارد هرات شده‌اند. اکثریت این مهاجرین از ایران اخراج شده‌اند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، ده‌ها هزار تن از شهروندان افغانستان به گونه غیرقانونی به ایران و پاکستان مهاجرت کردند. در پی افزایش بی‌سابقه مهاجرین افغان، ایران و پاکستان فشارها بر پناهجویان و مهاجرین افغان را افزایش دادند.

در ماه‌های اخیر، گزارش‌های متعددی منتشر شد مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هزاران تن از مهاجرین افغانستان را در شرایط ناگوار در اردوگاه‌ها نگهداری و سپس از مرز اخراج می‌کنند.

گفت‌وگوی ویژه
نوای همسایه
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید