موسسه تبیان پس از آزادی سه همکارش از بند طالبان: "سو تفاهم شده بود، این رویکرد امارت نیست"

۱۴۰۱/۳/۲

مرکز فرهنگی تبیان اعلام کرد که سه نفر از مسئولانش پس از یک ماه از بند طالبان در هرات آزاد شده‌اند.

تبیان در بیانیه‌‌ای نوشت که بازداشت این افراد، نمایانگر رویکرد "رهبری امارت اسلامی" نیست بلکه ناشی از یک سوءتفاهم بود.

این افراد از تجمعی در حمایت از ایران در هرات بازداشت شدند.

تبیان گفته است این اعضای آن در اثر تلاش‌های مشترک این نهاد با همکاری جریان‌های نزدیک به حکومت طالبان آزاد شده‌اند.

طالبان شماری از اعضای مرکز فرهنگی تبیان را پس از تجمع حمایتی این نهاد در برابر سفارت ایران در کابل و کنسولگری ایران در هرات، بازداشت کردند.

موسسه تبیان که نزدیک به جمهوری اسلامی ایران است گفته است که اعضای این نهاد در نتیجه سوءتفاهم و «پس از اقدام به برگزاری تجمع حمایتی و نه اعتراضی در مقابل کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در ولایت هرات» از سوی استخبارات طالبان بازداشت شدند.

این موسسه گفته است که استخبارات طالبان در ۲۴ حمل، با متفرق کردن تجمع حمایتی این نهاد در مقابل کنسولگری ایران در هرات، تعداد ۱۹ تن را بازداشت کرده بودند که تعداد ۱۶ تن آن قبلا در نتیجه رایزنی‌های گسترده از بازداشت آزاد شدند اما بازداشت سه تن دیگر، به خصوص نایاب و علیزاده به طول انجامید.

ماه گذشته، یارمحمد رحمتی، مسئول دفتر تبیان در کابل پس از ۸ روز، از سوی ریاست استخبارات طالبان آزاد شد. آقای رحمتی یک روز پس از تجمع حمایتی مرکز تبیان در مقابل سفارت ایران در کابل، از سوی استخبارات طالبان بازداشت شد.

مرکز تبیان یکی از نهادهای وابسته و نزدیک به جمهوری اسلامی ایران است.

در ماه‌های اخیر با افزایش بدرفتاری مقام‌های جمهوری اسلامی ایران با مهاجران افغان در خاک این کشور، دست کم سه تظاهرات بر ضد ایران در کابل، هرات و خوست برگزار شد و شهروندان افغان درب کنسولگری ایران در هرات را به آتش کشیدند.

شهروندان افغان از جمهوری اسلامی خواستند به مشکلات مهاجران در این کشور رسیدگی کند.

اما چندی بعد از این تظاهرات، شماری از هواداران جمهوری اسلامی از جمله مرکز تبیان در یک اقدام نمادین دروازهٔ سفارت ایران را گل‌باران کردند.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید