شمار آوارگان جهان برای اولین بار از ۱۰۰ میلیون نفر فراتر رفت

۱۴۰۱/۳/۲

آژانس پناهندگان ملل متحد می‌گوید شمار افرادی که مجبور شده‌اند از درگیری، خشونت، نقض حقوق بشر و آزار و اذیت فرار کنند، برای نخستین‌بار از ۱۰۰ میلیون نفر فراتر رفته است.

فیلیپو گراندی، رئیس کمیشنری ملل متحد برای پناهندگان، رکورد صد میلیونی را یک رقم درشت و هشداردهنده خواند.

براساس آمار تازه کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، شمار آوارگان در سراسر جهان تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۹۰ میلیون نفر می‌رسید.

اکنون و با موج تازه خشونت‌ها و درگیری‌ها در کشورهایی مانند افغانستان، اتیوپیا، بورکینافاسو، میانمار، نایجریا و جمهوری دموکراتیک کنگو، ۱۰ میلیون به این رقم اضافه شده است.

سازمان ملل گفته است که علاوه بر آوارگان در سراسر جهان، تنها در اثر جنگ اوکراین در سال جاری، ۸ میلیون نفر در داخل و بیش از ۶ میلیون دیگر از این کشور آواره شده‌اند.

فیلیپو گراندی، کمیشنر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان می‌گوید که این رقم باید یک هشدار بیدار کننده برای حل و فصل و جلوگیری از درگیری‌های ویرانگر، پایان دادن به آزار و اذیت و پرداختن به ریشه‌های آوارگی عمل کند تا دیگر مردم بی‌گناه مجبور نشوند از خانه‌های خود فرار کنند.

به گفته کمیشنری پناهندگان سازمان ملل، رقم صد میلیونی آوارگان، بیش از یک درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد و برابر با جمعیت چهاردهمین کشور پرجمعیت جهان است. این تعداد شامل پناهجویان و بیش از ۵۳ میلیون بیجاشده داخلی است.

آقای گراندی می‌گوید واکنش بین‌المللی به آوارگان جنگ در اوکراین در مجموع مثبت بوده است و این به معنای آن است که «مهربانی زنده است و ما برای همه بحران‌های جهان به بسیج مشابهی نیاز داریم.»

این مقام سازمان ملل افزود که کمک‌های بشردوستانه تسکین‌دهنده است نه درمان و برای معکوس کردن این روند، تنها برقراری صلح و ثبات است که می‌تواند از به خطر افتادن و تبعید مردم بی‌گناه جلوگیری کند.

کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گزارش سالانه خود را در ۱۶ جون منتشر خواهد کرد که مجموعه کاملی از اطلاعات جهانی، منطقه‌ای و ملی در مورد جابه‌جایی اجباری در سال ۲۰۲۱ و در برگیرنده معلوماتی تا ماه اپریل ۲۰۲۲ است.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
شگفتی‌های زندگی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید