عمران خان: جو بایدن مرا مقصر وضعیت فعلی افغانستان می‌داند و با من حرف نمی‌زند

۱۴۰۱/۳/۳

عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان به سی‌ان‌ان گفت که جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا او را مقصر وضعیت فعلی افغانستان می‌داند و باور دارد که روابط واشنگتن و اسلام‌آباد پس از روی کار آمدن او خراب شده است.

آقای بایدن از سال گذشته که در امریکا به قدرت رسید با عمران خان صحبت نکرده است.

نخست‌وزیر پیشین پاکستان گفت: من رابطه کاملاً خوبی با حکومت ترامپ داشتم. (این تیرگی روابط) تنها زمانی بود که حکومت بایدن روی کار آمد و همزمان با رویدادهای افغانستان شد و به دلایلی که هنوز نمی‌دانم، آقای بایدن هرگز با من تماس نگرفت.

پس از روی کار آمدن طالبان و اعمال تحریم‌های اقتصادی بر این گروه، عمران خان تلاش‌های گسترده‌ای را برای جلب کمک و کسب مشروعیت بین‌المللی برای حکومت طالبان به‌راه انداخت.

او چند ماه پیش از کشورهای غربی خواسته بود که با توجه به حساسیت‌های فرهنگی افغان‌ها، به طالبان به خاطر حق آموزش زنان و دختران فشار نیاروند. این موضع‌گیری عمران خان با انتقادهای سخت در افغانستان و مناطق پشتون نشین پاکستان رو به‌رو شد.

آقای خان که به‌دلیل ناکارآمدی در مبارزه با فساد و وضعیت بد اقتصادی پاکستان از سوی مجلس سلب اعتماد شد، در مصاحبه با سی‌ان‌ان بار دیگر گفت که امریکا برکناری او از قدرت را مهندسی کرد و به‌دلیل علنی شدن این موضوع "روحیه ضد امریکایی" در پاکستان رشد کرده است.

نزدیک به دو ماه است که عمران خان این موضوع را تکرار می‌کند اما مدارکی ارایه نکرده است.

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید