سازمان صحی جهان: با واکسین و درمان، آبله میمون مهار شدنی است

۱۴۰۱/۳/۳

سازمان صحی جهان می‌گوید که شیوع آبله میمون در بیرون از افریقا قابل مهار است.

یک مقام این سازمان روز سه شنبه گفت که واکسین و درمان آبله میمون وجود دارد و از حکومت‌ها خواست تا شیوع این ویروس را زیر نظر داشته باشند و البته در مورد آن اغراق نکنند.

به نقل از رویترز، مقامات صحی در ۱۹ کشور جهان ۲۳۷ مورد تایید شده و تایید ناشده ابتلا به این ویروس را گزارش داده اند. بیشتر موارد در اروپا گزارش داده شده است. در واکنش، حالا کشورهای بیشتری تزریق محدود واکسین ضد آبله را آغاز کرده اند.

سلوی برایاند، یکی از مقامات ارشد سازمان صحی جهان گفت که هرچند شیوع این ویروس «عادی نیست»، اما «مهارپذیر» است. او اضافه کرد که خوشبختانه واکسین‌ها و شیوه‌های درمان آبله میمون وجود دارد و به حکومت‌ها تدابیر، تحقیقات و همکاری بیشتر در سطح جهان را برای مقابله با این ویروس توصیه کرد.

این مقام با توجه به نگرانی از شیوع یک ویروس دیگر به دنبال ۲ سال دشوار مبارزه با کووید۱۹، گوشزد کرد که در مقابله با شیوع آبله میمون، «از کاه کوه ساخته نشود.»

مقامات سازمان صحی جهان انتظار دارند که میزان ابتلا به این ویروس افزایش یابد اما به گفته آنان، تا اکنون میزان عفونت شدید نبوده است. همچنان، دانشمندان نیز تصور می‌کنند که شیوع این ویروس مانند کرونا سریع نبوده و احتمالا به یک اپیدمی بدل نخواهد شد.

به گزارش رویترز، بریتانیا روز سه شنبه ۱۴ مورد جدید ابتلا به ابله میمون را گزارش داد که کل موارد ابتلا در این کشور به ۷۰ رسید. امارات متحده عربی و جمهوری چک نیز نخستین مورد ابتلا به این ویروس را ثبت کردند.

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید