شورای امنیت سازمان ملل: طالبان محدودیت بر زنان و دختران را بردارد

۱۴۰۱/۳/۳

شورای امنیت سازمان ملل روز سه‌شنبه از طالبان خواست تا سیاست‌ها و اقداماتی را که حقوق انسانی و آزادی‌های زنان و دختران افغان را محدود می‌کنند، «بی‌درنگ لغو کند.»

این شورا نگرانی عمیق خود را از کاهش رعایت حقوق بشری و آزادی‌های اساسی زنان و دختران در افغانستان ابراز کرد.

شورای امنیت سازمان ملل با نشر اعلامیه‌ای در ۳ جوزا گفت: «طالبان بی‌درنگ سیاست‌ها و اعمالی را که حقوق بشر و آزادی‌های اساسی زنان و دختران افغان را محدود می‌کند، لغو کنند.»

این شورا تاکید کرد که محدودیت‌های وضع شده بر زندگی زنان در افغانستان در تضاد با انتظارات جامعه جهانی و تعهدات طالبان در قبال مردم این کشور است.

شورای امنیت همچنین از طالبان خواست تا مکاتب دخترانه را بدون هرگونه تاخیری باز کند.

اعضای شورای امنیت همچنین «نگرانی عمیق» خود را در مورد دستور طالبان مبنی بر پوشاندن صورت زنان در ملاعام و رسانه‌ها ابراز کردند.

آنان در ادامه با ابراز نگرانی عمیق در رابطه با «وضعیت وخیم انسانی و اقتصادی در افغانستان»، بر تقویت تلاش‌ها برای ارائه کمک‌های بشردوستانه و سایر فعالیت‌هایی که نیازهای اساسی بشری در افغانستان را حمایت می‌کند، تاکید کردند.

شورای امنیت همچنین رسیدگی به چالش‌های اساسی اقتصادی افغانستان، احیای سیستم‌های بانکی و مالی و تلاش‌ها برای استفاده از دارایی‌های متعلق به بانک مرکزی افغانستان را ضروری دانست.

سیاست‌های طالبان در قبال زنان و دختران افغان واکنش شدید سازمان‌های مدافع حقوق بشر و کشورهای جهان را به همراه داشته است. طالبان اخیراً دستوری صادر کرد که بر منبای آن زنان مکلف به رعایت پوشش اجباری این گروه شده اند.

این گروه همچنین در روزهای اخیر از مجریان زن تلویزیون‌ها خواست صورت خود را بپوشانند.

خبرها
بحث روز
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید