فرمانده سابق سنتکام به توانایی امریکا برای مقابله با داعش و القاعده در افغانستان بدبین است

۱۴۰۱/۳/۵

فرمانده پیشین ستاد فرماندهی مرکزی امریکا می‌گوید که ارتش امریکا برای ضربه زدن به گروه‌های تروریستی در افغانستان در موقعیت ضعیفی قرار دارد.

جنرال جوزف ووتل اعتقاد دارد که امریکا بدون حضور استخباراتی و نظامی در افغانستان و همکاری کشورهای همسایه، داعش و القاعده را مهار نمی تواند.

فرماندهان ارشد نظامی امریکا گفته اند که آنها برای ضربه زدن به گروه‌های تروریستی در افغانستان به تجسس و جمع آوری اطلاعات از راه هوا متکی اند. در حال حاضر، داعش و القاعده دو گروهی است که امریکا فعالیت‌های شان را در افغانستان و منطقه زیر نظر دارد.

جنرال ووتل که بین ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ فرمانده سنتکام برای آسیا و افریقا بود، به روزنامه واشنگتن اگزماینر گفت:«مساله مهم این است که [توانایی ضربه زدن] را داشته باشیم و من مطمین نیستیم که ما این ظرفیت را داریم.»

مقامات نظامی امریکا، مانند جنرال اسکات بری‌یر، رئیس اداره استخبارات دفاعی پنتاگون می‌گویند که خطر داعش و القاعده در یکسال آینده یا بیشتر قوی‌تر خواهد شد و آنها بیشتر داعش را یک خطر جدی برای منافع امریکا تلقی می‌کنند.

جنرال ووتل اعتقاد دارد که وارد کردن ضربات دایمی بر این گروه‌ها برای مهار تهدید تروریزم در افغانستان اهمیت زیادی دارد. اما، از نظر او، این فرصت با توجه به نبود حضور نیروهای امریکایی در افغانستان محدود است.

ووتل گفت: «وقتی تمام نیروهای خود را بیرون می‌کنیم، وقتی نه تنها توانایی و ظرفیت نظامی بلکه استخباراتی خود را نیز در آنجا از دست می‌دهیم، آگاهی از آنچه در آن[کشور] اتفاق می‌افتد، نیز از دست می‌دهیم. این وضعیت، شرایط را برای رشد نیروهای[تروریستی] مساعد می‌کند و مشکلات بزرگتر برای ما به وجود خواهد آمد.»

در حال حاضر، مقامات امریکایی امیدوارند که طالبان با سرکوب داعش، جلو این تهدید را بگیرند. با این که داعش هنوز توانایی حملات تروریستی را در افغانستان دارد، اما طالبان با اطمینان می‌گوید که داعش در افغانستان بیش از این یک تهدید نیست.

بازرس عمومی پنتاگون در جدیدترین گزارش خود گفت که وزارت دفاع امریکا از طریق هوا در باره گروه‌های تروریستی در افغانستان اطلاعات استخباراتی جمع آورده کرده و در صورت لزوم به آنان حمله می‌کند. اما، امریکا برای این عملیات نیازمند همکاری کشورهای همسایه افغانستان است که تنها پاکستان تا حال فضای خود را در اختیار امریکا قرار داده است.

جنرال مایکل کوریلا، فرمانده فعلی سنتکام در ماه فبروری به کانگرس گفت که این عملیات ضدتروریستی «بی نهایت دشوار است، اما ناممکن نیست.» به همین علت، فرماندهان ارشد امریکایی می‌گویند که باید توانایی‌های خود را افزایش بدهند.