تلاش اروپا برای یافتن جایگزین گاز روسیه با موانع برخورده است

۱۴۰۱/۳/۵

منابع به روزنامه وال استریت ژورنال گفته اند که مذاکرات حکومت‌های اروپایی با تولیدکنندگان عمده گاز مایع در خاورمیانه به بن بست خورده است.

یکی از این کشورها قطر است که با شرایط خود، از جمله نرخ بلند گاز، تلاش اروپا برای یافتن جایگزین گاز روسیه را دشوار ساخته است.

به نقل از این روزنامه، اروپا برای کاهش وابستگی خود به گاز روسیه با کشورهای قطر، الجزایر و لیبیا وارد گفتگو شده است. قطر یکی از امیدهای اروپا است که بزرگترین تولیدکننده گاز مایع در جهان به حساب می‌آید.

یکی از نقاط مورد اختلاف این است که مقامات قطری مایل نیستند تا آلمان گاز قطر را به دیگر کشورهای اروپایی بفروشد. آلمان یک قطب عمده توزیع گاز و نفت در قاره اروپا است.

قطر می‌خواهد که انحصار فروش گاز خود را در اختیار داشته باشد تا به گفته مقامات اروپایی، قدرت و نفوذ سیاسی خود را در بازار گاز اروپا از دست ندهد.

همچنان، گاز قطر نسبت به گاز روسیه برای کشورهای اروپایی قیمت است. از سوی دیگر، آلمان و بریتانیا خواهان قراردادهای کوتاه مدت‌تر اند، در حالیکه قطری‌ها مایل اند که مدت قرارداد خرید گاز بیش از ۱۰ سال باشد.

با این حال، شیخ تمیم، امیر قطر در جریان دیدار از آلمان و بریتانیا، به رغم اختلاف برسر قرارداد گاز، آمادگی سیاسی خود را برای توافق با این کشورها به نمایش گذاشته است.

اسپانیا امیدوار بود که الجزایر میزان صادرات گاز خود به این کشور را افزایش دهد، اما اختلافات سیاسی دو کشور برسر حاکمیت یک منطقه مورد مناقشه میان الجزایر و مراکش که اسپانیا از مراکش حمایت می‌کند، باعث شده است که الجزایر اسپانیا را به قطع گاز تهدید کند.

این وضعیت نشان می دهد که اروپا در کوتاه مدت شاید نتواند بازارهای جدیدی برای تامین گاز مورد نیاز خود پیدا کند.

جهان‌نما
خبرها
جک دورسی، مرد اول توییتر

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید