دبیر شورای امنیت روسیه: اعضای گروه‌های تروریستی در افغانستان خود را راحت احساس می‌کنند

۱۴۰۱/۳/۶

نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه می‌گوید اعضای گروه‌های تروریستی بین‌المللی امروز در خاک افغانستان خود را راحت احساس می‌‌کنند.

پاتروشف گفت حدود ۲۰ گروه تروریستی در افغانستان فعال هستند که بزرگترین آن‌ها، شاخه خراسان گروه داعش است.

دبیر شورای امنیت روسیه معتقد است که شبه‌نظامیان القاعده در افغانستان حدود یک هزار جنگجو دارد، اما شمار جنگجویان این شبکه در این کشور رو به افزایش است.

نیکولای پاتروشف که روز جمعه، ۶ جوزا در نشستی که به منظور بررسی وضعیت افغانستان در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شده سخنرانی می‌کرد، هشدار داد که ممکن است اعضای گروه‌های تروریستی با استفاده از فرصت، به عنوان پناهجو وارد کشورهای دیگر شوند.

مشاوران امنیت ملی و دبیران شورای امنیت هند، ایران، قزاقستان، چین، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان نیز در این نشست حضور دارند.

پاتروشف خطاب به شرکت‌کنندگان تذکر داد که مقابله با تروریسم در خاک افغانستان، بدون از بین بردن منابع مالی آن غیر ممکن است. او همچنین گفت که قاچاق سلاح از افغانستان به کشورهای دیگر، به منبع درآمدی برای تروریستان بدل شده است.

این مقام امنیتی روس به تسلیحاتی اشاره کرد که متعلق به ائتلاف بین‌المللی به رهبری امریکا و نیروهای امنیتی افغانستان بود و بوده و پس از خروج آن‌ها در افغانستان مانده است.

این اظهارات در حالیست که گروه داعش حملات خود را در افغانستان افزایش داده و به کشورهای همسایه از جمله تاجیکستان و ازبکستان نیز حملاتی داشته است.

مقامات امنیتی و استخبارات امریکا نیز از فعالیت داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌‌اند.

اخیرا، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هم در نشستی درباره مبارزه علیه تروریسم، با اشاره به فعالیت داعش در افغانستان گفت تروریسم در افغانستان دوباره جان می‌گیرد.

خبرها
خبر ورزشی
دیدگاه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید