نماینده ویژه امریکا برای افغانستان می‌گوید سفر دو روزه‌ پرباری به تاشکند داشته است

۱۴۰۱/۳/۷

توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان می‌گوید سفر دو روزه پرباری به تاشکند، پایتخت ازبکستان داشته است.

توماس وست در این سفر با سرپرست وزارت خارجه، معاون شورای امنیت ملی و نماینده ویژه ازبکستان برای افغانستان دیدار کرده است.

نماینده ویژه امریکا برای افغانستان می‌گوید ازبکستان نقش مهمی را در حمایت از افغانستان بازی می‌کند و مقامات این کشور با طالبان درباره "اولویت‎‌های مشترک" مثل تروریسم، حقوق بشر و ثبات در تعامل است.

او از "مرکز مهم بشردوستانه در ترمز، تأمین برق افغانستان توسط تاشکند و تماس مقامات ازبکستان با طالبان در باره مسایلی مثل تروریسم، حقوق بشر و ثبات" به عنوان نقش مهم این کشور در حمایت از افغانستان یاد کرده است.

توماس وست با انتشار رشته‌توییت جداگانه‌ای از دیدارش با شماری از فعالان افغان در تاشکند نیز گفته است.

به گفته وست: "آنها نگران بودند که زنان و دختران افغانستان از ابتدایی‌ترین حقوق خود مثل حق آموزش، گشت‌وگذار آزاد و کار محروم اند."

نماینده ویژه ایالات متحده برای افغانستان در شرایطی به ازبکستان سفر کرده که قرار است تاشکند به زودی میزبان یک نشست بین‌المللی درباره افغانستان باشد.

وزارت خارجه ازبکستان نیز با انتشار بیانیه‌ای گفته است در این دیدار "به طور مشخص گفته شد که افغانستان نباید به پناهگاه تروریست‌های بین‌المللی تبدیل شود و تهدیدی برای منطقه و کشورهای دیگر باشد."

در بیانیه وزارت خارجه ازبکستان آمده است که سرپرست وزارت خارجه ازبکستان و نماینده ویژه امریکا بر اجرای درخواست‌های کلیدی جامعه جهانی از طالبان مثل تشکیل دولت فراگیر، احترام به حقوق بشر، تأمین آزادی‌های اساسی زنان و آموزش تأکید کرده‌اند.

توماس وست پیش از سفر به ازبکستان، سفری به هند داشت و در آنجا با مقامات دهلی نو دیدار کرد.

وست در دهلی دیداری هم با عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای مصالحه افغانستان داشت.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید