سازمان ملل: ایمن‌الظواهری بیعت خود را با رهبر طالبان تجدید کرده است

۱۴۰۱/۳/۷

سازمان ملل با انتشار گزارش تازه‌ای می‌گوید طالبان هنوز با القاعده پیوند نزدیکی دارد و القاعده بعد از پیروزی طالبان در افغانستان آزادی عمل بیشتری پیدا کرده است.

در گزارش ۲۵ صفحه‌ای جدید سازمان ملل آمده است که ایمن الظواهری، رهبر القاعده بیعت خود را با رهبر طالبان تجدید کرده است.

در این گزارش آمده که بعد از تسلط طالبان بر افغانستان در ماه اگست پارسال، رهبر شبکه القاعده هشت ویدیوی جدید منتشر کرده است.

این گزارش نشان می‌دهد که طالبان نه تنها ارتباطش را با القاعده قطع نکرده، بلکه شبکه القاعده، پس از تسلط طالبان به جذب نیروهای جدید آغاز کرده است.

با آنکه بیش از ۹ ماه از حضور طالبان در افغانستان می‌گذرد، طالبان به صورت پیهم یک رشته از توصیه‌ها و هدایات منسوب به هبت‌الله آخوندزاده را منتشر می‌کنند، اما رهبر این گروه هرگز در برابر دوربین رسانه‌ها و یا در میان اجتماع شهروندان ظاهر نشده است.

در ۹ ماه گذشته هرگز ویدیو و عکس تازه‌ای از هبت‌الله آخوندزاده پخش نشده است.

سازمان ملل می‌گوید القاعده در ولایت‌های جنوب و شرق افغانستان حضور دارد و در حال حاضر فعالیت‌های عملیاتی این شبکه تروریستی به مشوره و حمایت از طالبان محدود شده است.

سازمان ملل می‌گوید هرچند حضور طالبان سبب قدرتمندتر شدن گروه‌های تندرو اسلامی در افغانستان شده، اما شاخه خراسان داعش و القاعده "حداقل تا سال ۲۰۲۳ قادر به انجام حملات بین‌المللی از افغانستان نخواهند بود.".

در گزارش آمده که ۴۱ عضو طالبان که در فهرست تحریم‌های سازمان ملل قرار دارند، در کابینه و سایر پست‌های بلندپایه دولت طالبان منصوب شده‌اند.

در حال حاضر وزارت‌خانه‌های کلیدی دولت طالبان مثل وزارت امور داخله، ریاست امنیت ملی، ریاست عمومی پاسپورت و وزارت مهاجرین توسط شبکه حقانی رهبری می‌شود.

سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی و سرپرست وزارت امور داخله طالبان در بالاترین سطح تحت تعقیب پولیس فدرال امریکا است.

شبکه حقانی تحت رهبری او دو دهه گذشته عملیات‌های خونینی را علیه نیروهای غربی، سفارت‌ها در کابل و نیروهای ارتش پیشین افغانستان انجام داد.

در ماه حوت ۱۴۰۰ سراج‌الدین حقانی در نطقی در یک گردهمایی در شهر قندهار اعلام کرد که تنها در پانزده سال گذشته ۱۰۵۰ نفر از اعضای گروه او در شهرهای افغانستان حمله انتحاری کرده است.

آمارهای منتشر شده توسط نهادهای حقوق بشری نشان می‌دهد که بیشتری تلفات غیرنظامیان در بیست سال گذشته ناشی از حملات طالبان بوده است.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید