زر امیر ابراهیمی، هنرپیشه ایرانی برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن شد

۱۴۰۱/۳/۸

زر (زهرا) امیرابراهیمی، هنرپیشه ایرانی مقیم فرانسه،‌ برای بازی در فلم «عنکبوت مقدس» برنده بهترین بازیگر زن جشنواره کن شد.

این فلم که توسط سینماگران ایرانی در خارج از کشور ساخته شده، داستان قتل‌های زنجیره‌ای ۱۶ زن در مشهد در سال‌های ۷۹ و ۸۰ خورشیدی را بازگو می‌کند.

خانم ابراهیمی در هنگام دریافت جایزه با معترضان در نقاط مختلف ایران ابراز همبستگی کرد و گفت: دل من با آبادان است، دل من با گوشه و کنار ایران است. من اینجا هستم، اما دلم با زنان و مردان ایران است.

اشاره این هنرپیشه به اعتراض‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران،‌ در پی فروریختن مرگبار یک ساختمان تجاری - مسکونی در شهر جنوبی آبادان است.

زر امیرابراهیمی گفت: «خوشحالی و موفقیت برای من مفاهیم عمومی و جمعی هستند. هر چند در این لحظه خیلی خوشحالم، ولی بخشی از وجودم برای مردم ایران که هر روز گرفتار مشکلات زیادی هستند، غمگین است».

این هنرپیشه ایرانی در میانه دهه ۱۳۸۰ خورشیدی و در پی انتشار ویدیویی از رابطه خصوصی او با نامزد سابقش، به فرانسه مهاجرت کرد.

او در هنگام دریافت جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن گفت: «من برای آمدن امشبم بر روی این صحنه راه درازی آمده‌ام. قصه راحتی نبود. با تحقیر همراه بود، اما سینما بود. با تنهایی همراه بود، اما سینما بود. تاریکی داشت، اما سینما بود».

او افزود: «من اکنون در برابر همه شما ایستاده‌ام که شب شادمانی است و این واقعا سینما است. نخواهم توانست به اندازه کافی قدردان این ترکیب نور و سایه‌ها و این صفحه‌ای باشم که جهان را به جای بهتری تبدیل می‌کند».

خانم امیرابراهیمی گفت: «سینما در عمل زندگی من را نجات داد و زندگی بسیاری دیگر را در ایران، افغانستان، مالی، حومه پاریس، فیلادلفیا و سئول نیز نجات خواهد داد».

برنده جایزه بهترین بازگر زن جشنواره کن خاطرنشان کرد فلم عنکبوت مقدس درباره زنان و اعضای بدن آن‌هاست که نشان دادن آنها در ایران ناممکن است.

خانم امیر ابراهیمی از علی عباسی برای شهامت در کارگردانی این فلم سپاس‌گزاری کرد.

عنکبوت مقدس داستان یک روزنامه‌نگار است که برای پیگیری قتل‌های زنجیره‌ای سعید حنایی به مشهد می‌رود و تلاش می‌کند کم‌کاری پولیس مقام‌های قضایی در دستگیری سریع‌تر قاتل را جبران کند. سعید حنایی در اواخر دهه هفتاد خورشیدی ۱۶ زن کارگر جنسی را در مشهد به قتل رساند.

همچنین در جشنواره فیم کن امسال فلم «برادران لیلا» ساخته سعید روستایی، فلم برگزیده منتقدان شد.

فدراسیون بین‌المللی منتقدان دلیل انتخاب شان را «توانایی کارگردان در ساخت داستانی پرکشش، بینش‌های فرهنگی بسیار متراکم، ترسیم دنیای کوچکی از مردسالاری و حرکت آزادانه و شادی‌آمیز بین لحن‌ها» عنوان کردند.

نخل طلای جشنواره امسال کن به فلمساز سوئدی، روبن اوستلوند برای فلم «مثلث اندوه» رسید. او در سال ۲۰۱۷ برای فلم «مربع» نخل طلای کن را گرفته بود.

جایزه بزرگ جشنواره فلم کن (گرند ‌پری) نیز به طور مشترک به فلم «نزدیک» ساخته لوکاس دونت و «ستاره‌ها در ظهر» اثر کلر دونی اهدا شد.

جایزه بهترین کارگردانی این دوره جشنواره کن به پارک چان ووک برای فلم «تصمیم برای رفتن» رسید و جایزه ویژه به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد کن به برادران داردن، فلمسازان معروف بلژیکی، تعلق گرفت.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
شگفتی‌های زندگی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید