وزیر خارجه قطر: افغانستان با منزوی شدن طالبان به دامن هرج و مرج می‌افتد

۱۴۰۱/۳/۸

شیخ محمد‌ آل‌ثانی، وزیر خارجه قطر در گفتگو با روزنامه فایننشال تایمز خواستار تعامل کشورهای غربی با طالبان شد. به گفته او، تحریم طالبان افغانستان را به دامن هرج و مرج و افراط‌گرایی می‌اندازد.

از نظر آل‌ثانی، جامعه جهانی با تعامل می‌توانست جلو سیاست‌های افراطی طالبان را بگیرد.

وزیر خارجه قطر گفت: «ما می‌بینیم که افراط گرایی قوی‌تر شده است. ما شاهد یک بحران اقتصادی هستیم که مردم را به سوی افراط‌گرایی و منازعه می‌برد. این آن چیزی است که باید از آن پرهیز کنیم.»

قطر رابطه خوبی با طالبان دارد و میزبان گفتگوهای این گروه با ایالات متحده بود که منجر به خروج نیروهای امریکایی و سقوط حکومت پیشین در افغانستان شد.

کشورهای جهان برقراری روابط رسمی با طالبان را منوط به رعایت برخی شروط مانند جلوگیری از فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان و احترام گذاشتن به حقوق اساسی مردم، کرده اند. اما، طالبان به هیچ یک از این خواسته‌ها توجه نکرده است.

شیخ محمد آل‌ثانی از اقدامات اخیر طالبان، مانند وضع محدودیت بر آموزش دختران، انتقاد کرد اما تقصیر را به گردن جامعه جهانی، به خصوص کشورهای غربی انداخت که طالبان را تحریم کردند. به گفته او، رابطه با طالبان می‌توانست جلو سیاست های افراطی آن را بگیرد.

او گفت: «ما باور داریم که اگر از آغاز [با طالبان] تعامل می‌شد، چنین چیزهایی اتفاق نمی‌افتاد. اکنون، نکته مهم این است که نگذاریم وضعیت از این بدتر شود و نهایتاً شاهد هرج و مرجی بیشتر در افغانستان باشیم.»

او از کشورهای جهان خواست که توانایی اقتصادی و مدیریتی حکومت طالبان را قوی کنند تا از میزان بیکاری و رکود اقتصادی در افغانستان کاسته شود. او همچنان از طالبان خواست که برای صلح پایدار در افغانستان با «تمام جناح‌ها» تعامل کند.

وزیر خارجه قطر از پشتیبانی اقتصادی جهان از طالبان به کمک «میکانیزم نظارتی خیلی سفت و سخت» حمایت کرد. او هشدار داد که اگر شرایط تغییر نکند، «مردم افغانستان امید خود را از دست خواهند داد. نهایتاً آنها به چه چیزی رو خواهند آورد؟ خشونت و مهاجرت.»

تازه‌ترین خبرها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید