معاون پیشین سنای افغانستان: گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل به درخواست یوناما به پنجشیر نرفت

۱۴۰۱/۳/۱۰

محمد عَلم ایزدیار، معاون سابق سنای افغانستان، به نقل از ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل می‌گوید که او می‌خواست برای مستندسازی و گزارش نقض حقوق بشر توسط طالبان به پنجشیر برود اما از سوی «یوناما به دلایل امنیتی برایش اجازه سفر داده نشد.»

همزمان با افزایش کشتار مردم در پنجشیر و قتل‌های هدفمند نیروهای نظامی سابق افغانستان توسط طالبان، کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل آقای بنت را به عنوان گزارشگر ویژه خود برای افغانستان تعیین کرد.

او روز دوشنبه با شماری از چهره‌های سیاسی در ترکیه دیدار کرد. آقای ایزدیار می‌گوید که این در دیدار با گزارشگر خاص، «در مورد وضعیت حقوق بشری افغانستان و بحث پیرامون جنایت‌های گروه طالبان در برابر مردمان ملکی در پنجشیر، اندراب‌ها و خوست و فرنگ بغلان و ولسوالی ورسج تخار» صحبت کرده است.

به نقل از ایزدیار، آقای بنت گفته است که تنها « از طریق تماس‌های تلفونی توانسته مقداری معلومات را [در مورد وضعیت این مناطق] جمع آوری نماید.»

با افزایش حملات نیروهای ضد طالبان در پنجشیر و اندراب، گزارش‌هایی در مورد قتل و کوچ اجباری مردم توسط طالبان نشر شده است. گفته می‌شود که برخی از این افراد به اتهام ارتباط با جبهه مقاومت از سوی طالبان شکنجه و کشته شده اند.

کیت کلارک از مرکز تحقیقی شبکه تحلیلگران افغانستان، در صفحه توییتر خود به این گزارش‌ها اشاره کرد و نوشت که «این تاکتیک مشابه رفتار امارت اسلامی طالبان در دور اول حاکمیت آن است.»

آقای بنت این توییت کیت کلارک را در صفحه‌اش بازنشر کرده است.

طالبان گزارش‌های نقض حقوق بشر توسط این گروه را معمولا نادرست و «پروپاگند» توصیف می‌کند.

چنانچه، همزمان با سخت‌گیری‌ها بر زنان در افغانستان، وزیر خارجه طالبان در مصاحبه با یک رسانه هندی وضع محدودیت بر زنان را تبلیغات دشمن و رسانه‌های بین‌المللی دانست. متقی ادعا کرد که هیچ زنی در افغانستان به دلایل سیاسی یا اعتراض علیه طالبان بازداشت نشده است.

تازه‌ترین خبرها

وادی رقابت
خبرها
شگفتی‌های زندگی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید