سازمان صحی جهان: هنوز هیچ نگرانی وجود ندارد که آبله میمون باعث بیماری همه‌گیر شود

۱۴۰۱/۳/۱۰

سازمان صحی جهان که قبلا نسبت به گسترش ویروس آبله میمون ابراز نگرانی کرده بود روز دوشنبه تاکید کرد که هراسی وجود ندارد که این ویروس بتواند یک بیماری همه‌گیر جهانی را ایجاد کند.

تا کنون نزدیک به ۴۰۰ مورد مشکوک و تایید شده به سازمان بهداشت جهانی در ۲۲ کشور به غیر از کشورهای بومی این ویروس، گزارش شده است.

آژانس خبری فرانسه به نقل از سازمان صحی جهان گزارش داده است که دلیلی برای وحشت وجود ندارد زیرا این ویروس از طریق تماس نزدیک منتشر می‌شود و معمولا باعث بیماری شدید نمی‌شود.

روزاموند لوئیس، کارشناس ارشد آبله میمون در سازمان صحی جهان، در پاسخ به این سوال که آیا این ویروس که در طیف وسیعی از کشورهای آفریقای غربی و مرکزی بومی است یا خیر، ممکن است باعث ایجاد یک بیماری همه گیر دیگر شود یا خیر گفت:«در حال حاضر، ما نگران یک بیماری همه گیر جهانی نیستیم.»

به گفته این کارشناس صحی، برداشتن گام‌های سریع برای مهار گسترش ویروس بسیار مهم است.

او در یک انجمن عمومی آنلاین گفت: «هنوز می‌توان جلوی این شیوع را قبل از بزرگ‌تر شدن آن گرفت.»

علائم اولیه شامل تب بالا، تورم غدد لنفاوی و تاول‌های پوستی است اما بیشتر افراد مبتلا در عرض سه تا چهار هفته بهبود می‌یابند.

خانم لوئیس که همچنین ریاست دبیرخانه آبله سازمان صحی جهان را بر عهده دارد، گفت: «ما نگران هستیم که این بیماری جایگزین آبله شود و واقعاً نمی‌خواهیم این اتفاق بیفتد.»

کارشناس ارشد آبله در سازمان صحی جهان بر اهمیت افزایش آگاهی در میان افرادی که ممکن است در معرض خطر باشند، تشخیص زودهنگام موارد، جداسازی افراد مبتلا و ردیابی تماس‌های آن‌ها تاکید کرد.

او گفت که «اگر همه ما سریع واکنش نشان دهیم، و همه با هم کار کنیم قبل از این‌که به افراد آسیب‌پذیرتر برسد می‌توانیم جلوی این را بگیریم.»

خبرها
خبر ورزشی
گفت‌وگوی ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید