اعضای یک جرگه قومی "برای شرکت در گفتگوهای صلح میان دولت و طالبان پاکستان" وارد کابل شدند

۱۴۰۱/۳/۱۱

جرگه قومی متشکل از ۵۰ نفر از بزرگان قبایل پاکستان بامداد روز چهارشنبه وارد کابل شد. گفته می‌شود که هدف از این سفر "شرکت در گفتگوها بین تحریک طالبان پاکستان و دولت این کشور" است.

یک وزیر فدرال، مقاماتی از ایالت خیبر پختونخوا و بزرگان قومی اعضای هیئتی هستند که به کابل آمده‌اند.

براساس گزارش‌ها رهبران برجسته قبایل وزیرستان شمالی، اورکزی، کُرم، خیبر، مهمند، باجور و ملک در هیئت حضور دارند.

روزنامه پاکستانی دان به نقل از شوکت‌الله خان، والی پیشین خیبر پختونخوا نوشته است که "نقش جرگه با توجه به سنت‌های قبیله‌ای که مورد احترام هر دو طرف است، بسیار مهم است."

او ابراز امیدواری کرده که تلاش‌های جرگه نتیجه بدهد.

او گفت که ساجد حسین توری، وزیر فدرال، محمدعلی سیف، مشاور خاص وزیر ارشد خیبر پختونخوا در امور اطلاعات و وکیل دادگستری از اعضای جرگه هستند که به کابل سفر کرده‌اند.

طالبان افغانستان ماه‌هاست که سرگرم میانجی‌گری گفتگوهای صلح بین تحریک طالبان پاکستان و دولت این کشور هستند.

یک مقام پاکستانی در کابل به روزنامه دان گفت که گفتگوها "وارد مرحله جدی شده است."

این مقام که نخواسته از او نامی برده شود، جزئیات بیشتری در مورد گفتگوها نداده است.

روزنامه دان روز سه‌شنبه گزارش داده بود که تحریک طالبان پاکستان و هیئت دولتی این کشور بر سر یک آتش‌بس نامحدود توافق کرده‌اند. توافق بر سر آتش‌بس نامحدود به عنوان اقدام اصلی برای اعتمادسازی هر دو طرف برای ادامه گفتگوها در نظر گرفته شده است.

محمد خراسانی، سخنگوی تحریک طالبان پاکستان گزارش در مورد آتش‌بس را تکذیب نکرد، اما گفت که انتظار می‌رود تصمیم رسمی روز چهارشنبه یا پنجشنبه گرفته شود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پیش از این با انتشار رشته‌توییتی گفته بود این گروه برای پایان خشونت‌ها در پاکستان نقش میانجی میان دولت و طالبان این کشور را بازی می‌کند. او از "پیشرفت قابل توجه" در مذاکرات خبر داده بود و همچنین گفت که دو طرف بر سر آتش‌بس توافق کرده‌اند.

او تأکید کرده بود که طالبان افغانستان "با حسن نیت تلاش می‌کند تا این روند را به پیش ببرد." او گفته بود که امیدوار است "دو طرف در برابر همدیگر انعطاف نشان بدهند."

به گفته منابع، سفر رهبران قبایلی پاکستان به کابل توسط سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی و وزیر داخله طالبان افغانستان تسهیل شده است.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید