وزارت خارجه طالبان: در دیدار با هیات وزارت خارجه هند بر گسترش روابط توافق شد

۱۴۰۱/۳/۱۲

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان روز چهارشنبه با جی‌ پی سِنگ، مسئول عمومی بخش افغانستان و پاکستان وزارت خارجه هند ملاقات کرد.

قهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان در توییتر نوشت که در این دیدار امیرخان متقی و جی پی سِنگ، «توافق کردند که تعاملات بین دو کشور را گسترش دهند.»

حکومت هند در اعلامیه‌ای گفته است که آقای سِنگ در راس هیاتی برای «نظارت بر تحویل کمک‌های بشردوستانه هند» در کابل بسر می برد.

پس از خروج ایالات متحده آمریکا و ناتو از افغانستان در ماه آگست سال ۲۰۲۱، این اولین بار است که یک مقام وزارت خارجه هند وارد کابل شده است.

گفته شده که در دیدار امروز طرفین درباره روابط دیپلوماتیک هند و افغانستان، تجارت دوجانبه و کمک‌های بشردوستانه تبادل نظر کردند.

امیرخان متقی خواستار بازگشایی سفارت هند در کابل نیز شده است.

طالبان وعده داده‌اند که اگر هند فعالیت دیپلوماتیک خود را در افغانستان از سر بگیرد، «توجه ویژه‌ای» در تامین امنیت کارمندان این کشور خواهند داشت.

به گفته وزارت خارجه طالبان، هند وعده داده که کمک‌های خود را به افغانستان هم ادامه دهد و تسهیلات بیشتری را برای صادرات و واردات فراهم کنند.

از سویی دیگر، همزمان با اختلافات مرزی طالبان با پاکستان، ملا یعقوب مجاهد، وزیر دفاع طالبان خواهان همکاری هند در بخش نظامی و دفاعی شده است.

سفیران - فصل دوم
دیدگاه
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید