اختصاصی افغانستان اینترنشنال: تخلف مالی کارمندان مسئول ثبت نام مهاجران افغانستان در تهران

۱۴۰۱/۳/۱۲

افغانستان اینترنشنال به ویدیویی دست یافته که فساد مالی کارمندان یک دفتر پیشخوان جمهوری اسلامی ایران در جریان ثبت نام مهاجران افغانستان را افشا می‌کند. در ویدیو دیده می‌شود که کارمند نهاد دولتی ایران از مهاجر افغانستان ۱۰ برابر بیشتر از نرخی مطالبه می‌کنند که دولت تصویب کرده است.

دفاتر پیشخوان دولت ایران، نهاد مسئول سرشماری و ثبت نام مهاجران اهل افغانستان برای دریافت اقامت در این کشور است.

براساس اعلامیه‌ای که پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله جمهوری اسلامی ایران منتشر کرده است، اتباع افغانستان مقیم ایران که برای ثبت نام و شرکت در طرح سرشماری مراجعه می‌کنند، هر نفر باید ٢٧ هزار تومان (کمتر از یک دالر) برای دفاتر پیشخوان دولت بپردازند.

وزارت داخله ایران اعلام کرده است که "دریافت هزینه بیشتر از نرخ مصوب تخلف محسوب شده و با متخلفین برخورد قانونی به عمل خواهد آمد."

با این حال در ویدیویی که به دست افغانستان اینترنشنال رسیده، دیده می‌شود که کارمندان دفتر پیشخوان در تهران از مهاجر اهل افغانستان بیش از ۱۰ برابر بیشتر از نرخ تصویب شده دولت، ۳۰۰ هزار تومان (کمتر از ۱۰ دالر) می‌خواهند.

در ویدیویی که روز چهارشنبه ۱۱ جوزا در یک اداره دولتی ایران در خیابان دماوند تهران ضبط شده، دیده می‌‌شود که کارمندان دفتر پیشخوان در تهران نخست به مهاجر اهل افغانستان هشدار می‌دهند که "اگر اذیت‌مان کنید نرخ بیشتر از این خواهد شد" و هنگامی که مهاجر اهل افغانستان دلیل کارشکنی آن‌ها را می‌پرسد، کارمندان دفتر پیشخوان از او می‌خواهند دفتر آن‌ها را ترک کند.

وزارت داخله ایران در ماه ثور از مهاجران افغانستان ساکن این کشور خواست برای دریافت اقامت، در روند سرشماری و شناسایی مهاجران شرکت کنند.

احمد وحیدی، وزیر داخله ایران گفت اگر شهروندان افغانستان در این روند شرکت نکنند، از دید ایران مهاجر قلمداد نمی‌شوند و سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تری نسبت به آنها اتخاذ خواهد شد.

در ویب‌سایت اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران آمده است که "تاکنون بیش از یک و نیم میلیون مهاجر افغانستانی غیرمجاز در طرح سرشماری ثبت نام کرده‌اند."

دولت ایران اعلام کرده که فرصت ثبت نام مهاجران افغانستان در ادارات دولتی این کشور را تا پایان ماه جوزا تمدید کرده است.

سردار سید مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزارت داخله ایران به صدا و سیما، رسانه دولتی این کشور گفته است: "تصمیم گرفتیم برای حفظ آرامش این افراد و کاهش ازدحام، مدت و مهلت ثبت نام و مراجعه به دفاتر را برای دو هفته تمدید کنیم. بنابراین جای هیچ گونه نگرانی نیست و افراد می توانند با حفظ آرامش کار ثبت نام خود را انجام دهند."

او گفت که دولت ایران تصمیم دارد که دفاتر پیشخوان، نهاد مسئول ثبت نام مهاجران افغانستان را در ولایت‌های مختلف این کشور افزایش دهد.

براساس آماری که وزارت داخله ایران منتشر کرده تا کنون ۱۷۰۰ دفتر پیشخوان در این کشور مشغول ثبت نام مهاجران افغانستان بوده است.

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید