نمایندگان سازمان ملل با کمیسیون پیگیری مطالبات جامعه شیعه افغانستان دیدار کردند

۱۴۰۱/۳/۱۲

نمایندگان سازمان ملل متحد با اعضای کمیسیون پیگیری مطالبات و دیدگاه‌های جامعه شیعه افغانستان دیدار کردند.

توماس پترسون، مشاور ارشد نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان و جولیان لینک، از دفتر معاونت سیاسی سازمان ملل در افغانستان در این دیدار حضور داشتند.

در بیانیه‌ای که شورای علمای شیعه افغانستان منتشر کرده، آمده نمایندگان سازمان ملل می‌خواستند دیدگاه جامعه شیعه افغانستان را در مورد وضعیت این کشور بشنوند.

محمد اکبری، رئیس کمیسیون پیگیری مطالبات جامعه شیعه افغانستان در این دیدار گفت که جامعه شیعه افغانستان در جلسه ششم جدی سال ۱۴۰۰ مطالبات خود را تصویب کرد و خواست‌های مشخصی را مطرح کرده است.

او گفت "حفظ رسمیت مذهب جعفری، حفظ، رعایت و تطبیق قانون احوال شخصیه اهل تشیع افغانستان، مشارکت در تصمیم‌گیری‌های سیاسی و تأمین امنیت مهم‌ترین مطالبات جامعه شیعه افغانستان است."

محمد اکبری جنگ را راه حل مشکلات افغانستان نمی‌داند و از نظر او تفاهم و مذاکره با رویه مسالمت‌آمیز، بهترین و مطلوب‌ترین راه برای حفظ ثبات کشور، تأمین عدالت اجتماعی و مشارکت عمومی است.

او گفت جامعه شیعه افغانستان از معضلی که در میان کوچی‌ها و ده‌نشینان مناطق مرکزی افغانستان وجود دارد و حملات تروریستی اخیر بر مساجد، موترهای مسافربری و مراکز آموزشی نگران است.

سیده مرضیه کاظمی، عضو کمیسیون پیگیری مطالبات و دیدگاه‌های جامعه شیعه افغانستان در این دیدار ابراز امیدواری کرد که مشکلات در راه تحصیل دختران به زودی حل شود.

این دیدار حدود دو هفته بعد از حمله افراد طالبان به نشست کمیسیون نمایندگان شورای علمای شیعیان افغانستان در کابل انجام شده است.

نیروهای استخبارات طالبان روز جمعه، ۲۳ ثور به نشستی که علمای جامعه شیعه افغانستان برگزار کرده بودند یورش بردند و این نشست را برهم زدند.

در تصاویری که در رسانه‌ها منتشر شد، دیده می‌شود که فضای جلسه برهم خورده است.

منابعی که در جلسه حضور داشتند در آن زمان به افغانستان اینترنشنال گفتند افراد طالبان با یورش به این جلسه، بنرها را پاره کردند و علمای حاضر در مجلس را با تحقیر و توهین از جلسه بیرون کردند.

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید