پس از برگزاری همه‌پرسی تاریخی؛ دنمارک به سیاست دفاعی اتحادیه اروپا می‌پیوندد

۱۴۰۱/۳/۱۲

شهروندان دنمارک در یک همه‌پرسی تاریخی با پیوستن کشورشان به «سیاست دفاعی اتحادیه اروپا» موافقت کردند.

در همه‌پرسی روز چهارشنبه ۶۷ درصد رای موافق و ۳۳ درصد رای مخالف دادند.

دنمارک تنها عضو اتحادیه اروپاست که تا کنون بخشی از سیاست دفاعی و امنیتی این اتحادیه نبوده است.

رای موافق دنمارکی‌ها به پیوستن به سیاست دفاعی اتحادیه اروپا نشان‌دهنده آخرین تغییر در میان کشورهای شمال اروپا برای تعمیق روابط دفاعی در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین است.

با پیوستن به سیاست دفاعی اتحادیه اروپا، دنمارک می‌تواند در عملیات‌های نظامی مشترک شرکت و برای دستیابی به قابلیت‌های نظامی مشترک همکاری کند.

نتیجه این همه‌پرسی پیروزی برای کسانی است که طرفدار همکاری بیشتر اتحادیه اروپا هستند، در حالی که مخالفان معتقد اند که مشارکت دنمارک در عملیات نظامی اتحادیه اروپا بسیار پر هزینه خواهد بود.

به گزارش رویترز، مته فردریکسن، نخست‌وزیر دنمارک، اواخر روز چهارشنبه پس از شمارش آرا گفت: «ما پیامی به متحدان خود در ناتو و اروپا فرستادیم. همچنین پیام روشنی به ولادیمیر پوتین فرستادیم.»

او افزود: «وقتی پوتین به یک کشور آزاد و مستقل حمله می‌کند و وقتی صلح و ثبات را تهدید می‌کند، همه به هم نزدیک‌تر می‌شویم.»

جنگ اوکراین، تغییر سیاست‌های کشورهای اروپایی را به همراه داشت. سویدن و فنلند ماه گذشته تصمیم گرفتند برای عضویت در ناتو درخواست دهند، در حالی که دنمارک و آلمان از افزایش شدید هزینه‌های دفاعی خود خبر دادند.

دنمارک از اعضای موسس ناتو است، اما ایالات متحده، به‌عنوان بزرگترین قدرت نظامی این سازمان، به متحدان اروپایی هشدار داده است که باید مسئولیت بیشتری در قبال امنیت خود بپذیرند.

سورن پاپ پولسن، رهبر حزب محافظه‌کار دنمارک نیز با استقبال از نتایج همه‌پرسی گفت: «ایالات متحده این را بسیار واضح گفته است. به جای این که امیدوار باشیم امریکا می‌آید و از ما دفاع می‌کند، منطقی است که بخشی از سیاست امنیتی اروپا باشیم.»

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید