منابع محلی از ادامه آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های نورستان خبر دادند

۱۴۰۱/۳/۱۲

به رغم انکار مقامات طالبان، منابع محلی در نورستان می‌گویند که آتش سوزی در جنگل‌های این ولایت همچنان ادامه دارد و تاکنون هیچ اقدام موثری برای خاموش کردن آن نشده است.

والی طالبان در نورستان گفته است که طالبان امکانات مهار این آتش سوزی مهیب را ندارد.

آتش سوزی در جنگل‌های شام‌دره ولسوالی نورگرام نورستان از حدود یک هفته پیش شروع شد.این آتش‌سوزی تاکنون تلفات جانی نداشته، اما به گفته منابع در ۷ روز گذشته مناطق وسیعی طعمه حریق شده است.

پیشتر سمیع‌الحق حق‌بیان، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در نورستان به افغانستان اینترنشنال گفته بود که آتش‌سوزی مهار شده و خطر گسترش آتش وجود ندارد.

او گفت: «آتش‌سوزی خاموش شده است. در برخی جاها مانده اما قابل نگرانی نیست. بر جنگلات اندازه کافی باران باریده و آتش را خاموش کرده است. تبلیغات رسانه‌ها در باره آتش سوزی منفی است. چندان آتشی هم در نگرفته بود. از این آتش‌سوزی‌ها هر سال در جنگلات نورستان اتفاق می‌افتد. به اندازه‌ای که رسانه‌ها تبلیغات کردند مشکل وجود نداشت.»

با این حال ساکنان محل می‌گویند که آتش‌سوزی مهار نشده و بیم آن می‌رود که به مناطق دیگر گسترش یابد و درختان جلغوزه را بسوزاند.

علت آتش‌سوزی هنوز مشخص نیست. برخی علت آتش‌سوزی را نزاع طالبان برای برداشت جلغوزه و بعضی دیگر منشاء آن را تنش بین طالبان در تقسیم مناطق جنگلی می‌دانند.

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید