فروش سلاح‌های امریکایی و ازدواج میلیونی یک قوماندان طالبان

جمعه ۱۴۰۱/۰۳/۱۳

بلال فاتح سنگین، یک قوماندان طالبان مراسم پر زرق و برقی را برای دومین ازدواجش برگزار کرد و عروس را با شلیک‌های شادیانه از میدان وردک به پکتیکا برد.

این عروسی که آوازه آن نقل زبان جنگجویان طالب شده، نشان می‌دهد که فرماندهان این گروه به فرمان‌ ملا هبت‌الله اعتنا نمی‌کنند.

روز چهارشنبه، ۴ جوزا یک ویدیو در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که حرکت قطار موترهای نظامیان طالبان در عقب یک موتر گلپوش همزمان با شلیک‌های شادیانه پیهم این قطار را نشان می‌داد.

بعد از نشر این ویدیو، آوازه مراسم ازدواج قوماندان طالبان در میان جنگجویان این گروه و مردم محلی زبان به زبان نقل شد.

منابع محلی در ولسوالی نرخ میدان وردک به افغانستان انترنشنال گفتند: "هرگز عروسی‌ای با این شان و شوکت و مصارف گزاف در این منطقه ندیده بودیم."

به گفته مردم محل، مراسم بسیار بزرگ بود و جنگجویان طالبان از مناطق دوردست برای شرکت در این محفل آمده بودند.

بررسی‌های افغانستان اینترنشنال از گفتگو با مردم محل، خبرنگاران و شماری از طرفداران گروه طالبان نشان می‌دهد که این ازدواج پر هزینه، دومین مراسم عروسی بلال فاتح سنگین، قوماندان متعلق به شبکه حقانی بود.

منابع گفتند که بلال تنها دو میلیون افغانی به عنوان طویانه به خانواده عروس پرداخته است.

بلال فاتح سنگین، از قومندان‌های شبکه حقانی گروه طالبان

طالبان ۲۹ ثور فرمانی منسوب به هبت‌الله آخندزاده، رهبر این گروه را منتشر کردند که به فرماندهان طالبان دستور داده بود که از ازدواج‌ متعدد پرهیز کنند.

در فرمان رهبر طالبان آمده است: «ازدواج دوم، سوم و چهارم، به دلیل مخارج زیاد آن، جزء هوس‌بازی‌ها شمرده می‌شود و نیز ممکن است بر فعالیت‌های جهادی مجاهدین تأثیر منفی بگذارد.»

شماری از حامیان گروه طالبان به افغانستان اینترنشنال گفتند که فرماندهان این گروه به فرمان‌هایی که از نام ملا هبت‌الله منتشر می‌شود، اعتنا نمی‌کنند.

مردم محل گفتند که قطار جنگجویان طالبان موتر گلپوش بلال فاتح را با شلیک‌های شادیانه از میدان وردک تا منطقه زیروک ولایت پکتیکا بدرقه کردند.

آشنایی بلال فاتح با عروس

در تابستان ۲۰۲۰ در جریان نبردهای سنگین بین نیروهای امنیتی حکومت افغانستان و جنگجویان طالبان یک فرمانده طالب به نام "سردار ولی ساحل" در ولایت میدان وردک کشته شد.

کشته شدن سردار ولی توجه جنگجویان طالب را به خود جلب کرد و عکس‌هایش را در پروفایل‌های‌شان در توییتر و صفحات مبایل‌های‌شان گذاشتند.

منابعی از میان هواداران طالبان گفتند که عکس‌های سردار ولی توجه بلال را جلب کرد و او بعد از ورود طالبان به کابل، به فکر خواستگاری از خواهر این قوماندان کشته شده افتاد.

سردار ولی ساحل، از قومندان‌های گروه طالبان در میدان وردک که در سال ۲۰۲۰ در نبرد با نیروهای امنیتی افغانستان کشته شد

خانواده عروس، برای پذیرفتن خواستگاری دو میلیون افغانی طویانه تعیین کردند و بلال پذیرفت که این مبلغ را به خانواده او بپردازد.

انتقادها از نحوه عروسی این فرمانده شبکه حقانی در شبکه‌های اجتماعی جنگجویان طالبان به چشم می‌خورد. شماری از جنگجویان این گروه در صفحات توییتر‌شان با انتقاد از او گفتند که "خون شهدا را فروخته است."

طارق خوگیانی، از جنگجویان طالبان در صفحه فیسبوکش نوشت که بلال فاتح، یک و نیم لاری سلاح و مهمات مختلف را به پاکستان منتقل کرد و فروخت تا هزینه عروسی خود را تامین کند.

منابع از کابل به افغانستان اینترنشنال گفتند که قوماندان بلال به مناسبت عروسی دومش ضیافتی نیز در کابل برای قوماندان‌های طالبان برگزار کرد.

دارایی بلال فاتح سنگین

یک منبع آگاه در وزیرستان جنوبی گفت که بلال فاتح بعد از سقوط حکومت پیشین، حدود ۱۲۰۰ قبضه سلاح مختلف‌ را در اختیار داشت که در پاکستان فروخت و جایدادهایی را در حیات‌آباد شهر پشاور پاکستان خرید.

بلال و نیروهایش در منطقه ویرژنه زیروک ولایت پکتیکا زندگی می‌کند.

شبکه حقانی و ملا سنگین

ملا سنگین، برادر بلال فاتح سنگین از مهم‌ترین قوماندان‌های شبکه حقانی در جریان جنگ افغانستان بود.

ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که نام ملا سنگین را شامل فهرست سیاه خود کرده است.

در ماه سپتمبر ۲۰۱۳ هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی مخفیگاه ملا سنگین را در وزیرستان شمالی پاکستان مورد حمله قرار دادند و وی را کشتند.

بعد از کشته شدن ملا سنگین برادرش فاروق جان زدران جای او را گرفت.

فاروق جان زدران نیز به زودی در جریان درگیری با نیروهای پاکستانی در شهر میرانشاه، مرکز وزیرستان شمالی پاکستان کشته شد و فرماندهی نیروهای تحت امر او به بلال فاتح سنگین رسید.

یک منبع آگاه که با فعالیت شبکه حقانی آشنا است، به افغانستان اینترنشنال گفت که بلال فاتح سنگین، برخلاف روش دو برادرش، ارتباط نزدیک با استخبارت پاکستان برقرار کرد و مرکز عملیاتی خود را از وزیرستان شمالی به وزیرستان جنوبی انتقال داد.

این منبع گفت که شبکه حقانی به جای تعیین ملا فاتح سنگین در حکومت طالبان، یک انبار مهمات را در اختیارش گذاشت تا او را صحنه دور کند و از حضور فعالش در ادارات دولتی جلوگیری کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دانشگاه؛ قدرت‌گیری افراطی‌ها
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها