شورای مقاومت ملی: طالبان برای سرکوب مخالفان ۳۰ هزار جنگجو به پنجشیر و بغلان فرستاده است

۱۴۰۱/۳/۱۳

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان می‌گوید که طالبان به هدف جلوگیری از قیام عمومی و سرکوب مخالفان، حدود ۳۰ هزار جنگجوی حرفه‌ای‌ را به ولایت‌های پنجشیر و بغلان جابه‌جا کرده‌ است.

به گفته این شورا، طالبان از بیم همگانی شدن قیام‌های مردمی دست به «جنایت» و سرکوب مردم می‌زند.

در اعلامیه شورای مقاومت ملی آمده است که نیروهای طالبان در ولسوالی‌های پنجشیر از جمله در روستاهای عبدالله‌خیل و تندخوی ولسوالی دره این ولایت بیش از پنجاه خانواده را مجبور کردند خانه‌های شان را ترک کنند و در روستاهای‌ ولسوالی‌های شتل، عنابه، رخه و بازارک، حصهٔ اول، آبشار و پریان دسته‌دسته مردم منطقه را بازداشت و شکنجه می‌کنند.

در هفته‌های اخیر و همزمان با افزایش حملات جبهه مقاومت ملی علیه طالبان در پنجشیر، گزارش‌های متعدد مبنی بر بازداشت و شکنجه مردم محل از سوی طالبان منتشر شد.

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان نیز تاکید کرده است که جنگجویان طالبان پیوسته سعی می‌کنند برای جلوگیری از پیوستن مردم به جبهه مخالفان، ضمانت اجباری گرفته و در برخی مناطق پنجشیر خانه‌های مردم محل را آتش زده‌اند.

در بخش اعلامیه شورای مقاومت آمده است که اقدامات طالبان تداعی کننده «جنگ‌های وحشیانهٔ نیروهای اتحاد شوروی در دههٔ هشتاد میلادی» است.

در پی آغاز حملات جبهه مقاومت ملی علیه طالبان، ماه گذشته عکس کاروان موترهای نظامی طالبان در پنجشیر در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد. بسیاری از کاربران نیز این عکس را با لشکرکشی سربازان شوروی به پنجشیر مقایسه کرده بودند.

شورای مقاومت ملی که اخیراً توسط شماری از رهبران احزاب در ترکیه تشکیل و جنگ مسلحانه علیه طالبان را مشروع اعلام کرد، گفته است در جریان دو ماه گذشته در اثر حملات طالبان در پنجشیر، ۳۸ نفر جان باخته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شده‌اند. به گفته این شورا، طالبان همچنین پس از بازداشت شماری زیادی از مردم محل و غیرنظامیان در پنجشیر و بغلان، آنها را مورد بازجویی و شکنجه قرار داده و تیرباران کرده‌اند.

با وجود گزارش‌های متعدد از کشتار غیرنظامیان در شماری از ولایت‌های شمالی به ویژه در پنجشیر و بغلان، مقام‌های طالبان همواره سکوت کرده و در مورد تیرباران کردن غیرنظامیان توسط جنگویان این گروه اظهار نظر نکرده‌اند.

شورای مقاومت همچنین گفته است که «جنایت طالبان» در اندراب‌ها کمتر از خشونت این گروه در پنجشیر نبوده است. به گفته این شورا، طالبان دستکم پنج نفر را در روستای رشیدی ولسوالی قاسان اندراب پس از شکست در برابر مقاومت‌گران، از خانه شان بیرون و تیرباران کرده‌اند.

در اعلامیه این شورا آمده است که طالبان در منطقهٔ پل حصار بیش از هفتاد خانواده را از خانه‌های شان کوچ داده و برای شان تاکید کرده‌اند که در «نه ولایت شمال کشور نمی‌توانند زندگی کنند و ۱۷ تن از آنان را برای حاکم کردن جو خوف و ارعاب در میان باشندگان تیرباران کردند تا مردم از دفاع جان و مال شان در برابر تعدی و تجاوز طالبان دست بکشند».

شورای مقاومت ملی همچنین می‌گوید طالبان یازده نفر از نظامیان پیشین را در ولسوالی راغ بدخشان به اتهام آمادگی به قیام مسلحانه بر ضد طالبان دستگیر و «نه تن آنان را در محضر مردم محل تیرباران و دو تن دیگر را به مرکز بدخشان منتقل و زیر شکنجه کشتند».

این شورا همچنین افزوده است که سه روز قبل، مولوی امان‌الدین، فرمانده نیروهای هوایی طالبان چهار تن از نظامیان پیشین را در ولسوالی تگاب بدخشان به اتهام مخالفت با این گروه دست‌گیر و در محل تیرباران کرد.

شورای مقاومت تاکید کرده است که طالبان با وجود اعلام عفو عمومی، دست به «جنایت» می‌زنند.

این شورا مدعی شده است که طالبان برای تحکیم حاکمیت نامشروع خود در ولایت‌های دیگر از جمله در سمنگان، بلخ، پکتیا، پکتیکا، کاپیسا، خوست، پروان، ننگرهار، کنر و لغمان دست به اعمال ضد بشری زده‌اند.

به گفته این شورا، طالبان همچنین از سفر ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان به ولایت پنجشیر و بغلان به منظور بررسی و نقض حقوق بشری و ارتکاب جنایات جنگی طالبان، جلوگیری کرده است.

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان از جامعه جهانی، سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری خواسته است که جنایت‌های ضد بشری طالبان را محکوم و بر طالبان اعمال فشار کنند.

خبر ورزشی
دیدگاه
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید