ادامه دستگیری نظامیان دولت پیشین؛ عبدالرحمن سالنگی و احمدتمیم ظاهری در کابل بازداشت شدند

۱۴۰۱/۳/۱۴

منابع معتبر تأیید کردند که عبدالرحمن سالنگی و احمدتمیم ظاهری دو نظامی دولت پیشین افغانستان در دو رویداد جداگانه از شهر کابل توسط طالبان بازداشت شدند.

به گفته منابع، عبدالرحمن سالنگی روز ۴ جوزا از یک مراسم عروسی در پروان دوم و احمدتمیم ظاهری روز ۵ جوزا از لب جر بازداشت شده‌اند.

پروان دو و لب جر، دو منطقه‌ای که این دو نظامی دولت پیشین از آنجا بازداشت شده‌اند، در حوزه چهارم امنیتی شهر کابل موقعیت دارند.

در رویداد نخست روز چهارشنبه، ۴ جوزا هنگامی که عبدالرحمن سالنگی برای شرکت در یک مراسم عروسی به سالن عروسی قصر زرین در منطقه پروان دوم شهر کابل رفته بود، از سوی طالبان بازداشت شد.

منبعی که نخواست نامش افشا شود، به افغانستان اینترنشنال گفت که سالنگی بعد از سقوط دولت پیشین افغانستان، به ایران سفر کرده بود، اما بعد از یک ماه اقامت در ایران، کمیسیون دعوت طالبان از این مقام نظامی پیشین خواست به کابل برگردد.

منبع افغانستان اینترنشنال می‌گوید نزدیکان سالنگی بعد از تلاش‌های فراوان، دریافته‌اند که طالبان او را به زندان بگرام منتقل کرده‌اند.

در رویدادی جداگانه روز پنجشنبه، ۵ جوزا طالبان احمد تمیم ظاهری را در لب جر خیرخانه دستگیر کردند.

نزدیکان احمد تمیم می‌گویند او در ماه‌های اخیر در شهر کابل مشغول تاکسی‌رانی بوده است.

طالبان بعد از ورودشان به کابل در ماه اگست پارسال "عفو عمومی" اعلام کردند و گفتند هیچ کسی در افغانستان مورد پیگرد این گروه قرار نخواهد گرفت.

با این حال در ۹ ماه گذشته این گروه به بازداشت، شکنجه و کشتار گسترده کارمندان دولت پیشین و مخالفان خود دست زده‌اند.

رسانه‌ها و نهادهای حقوق بشری می‌گویند طالبان از اعلام عفو عمومی، به عنوان ابزاری برای به دام انداختن مخالفان و کارمندان دولت پیشین افغانستان استفاده کرده‌اند.

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید