سفر لاوروف به صربستان به علت بسته بودن حریم هوایی کشورهای همسایه آن لغو شد

۱۴۰۱/۳/۱۵

سخنگوی وزارت خارجه روسیه می‌گوید که سفر سرگئی لاوروف به صربستان، از محدود متحدان اروپایی کرملین، به دلیل اجازه ندادن سه کشور اروپایی به طیاره حامل وزیر خارجه روسیه لغو شد.

به نقل از خبرگزاری رسمی اینترفاکس، آقای لاوروف بعداً از طریق تیلفون با مقامات صربی گفتگو کرد.

به گزارش اینترفاکس، کشورهای بلغاریا، مقدونیه شمالی و مونته‌نگرو که همسایه صربستان اند، با پیروی از تحریم‌های اروپا روز یکشنبه به روسیه اطلاع دادند که طیاره لاوروف از حریم فضایی این کشورها برای رفتن به صربستان استفاده نمی‌تواند.

وزیر خارجه روسیه قرار بود روز دوشنبه از این کشور دیدار کند که از زمان آغاز جنگ اوکراین تنها کشور اروپایی است که به طور آشکار از روسیه حمایت کرده است.

همچنان، صربستان به رغم فشارهای اروپا از تحریم‌های این اتحادیه علیه روسیه حمایت نکرده است.

به نقل از رویترز، روسای جمهور روسیه و صربستان در ماه می توافق کردند که روسیه گاز مورد نیاز صربستان را تامین کند. این در حالیست که کرملین به دیگر کشورهای اروپایی گفته است که در صورت عدم پرداخت بهای گاز روسیه به روبل، از دسترسی به آن محروم خواهند شد.

در عین حال، سازمان بین‌المللی انرژی گفته است که درآمد نفتی روسیه به رغم تحریم‌های غرب ۵۰ درصد افزایش داشته است. بنا به گزارش این نهاد، روسیه تا حال بیش از ۲۰ میلیارد دلار از فروش نفت خام و محصولات نفتی درآمد کرده است.

خبرها
بحث روز
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید