در آستانه بهبود روابط با دهلی؛ طالبان توهین سخنگوی بی‌جی‌پی به پیامبر اسلام را محکوم کرد

۱۴۰۱/۳/۱۵

طالبان اظهارات توهین آمیز سخنگوی بهاراتیا جاناتا پارتی هند، حزب نرندرا مودی، به پیامبر اسلام را محکوم کرده و از حکومت هند خواسته است تا جلو این اظهارات را بگیرد.

این حزب پس از واکنش‌های گسترده، عضویت سخنگوی خود را به علت اظهاراتش تعلیق کرده است.

همزمان با اوج گیری بی‌ سابقه اظهارات تند اعضای حزب نرندرا مودی، نخست وزیر هند علیه جمعیت مسلمان این کشور، نپور شرما، سخنگوی بهاراتیا جاناتا و نوین کمار جندال، مسئول رسانه‌های آن در دهلی اظهاراتی توهین آمیز علیه پیامبر اسلام و همسرش عایشه ابراز کردند.

به نقل از هندوستان تایمز، حالا بهاراتیا جاناتا عضویت نپور شرما را به حالت تعلیق در آورده است و نوین جندال را اخراج کرده است.

این حزب در بیانیه رسمی خود تاکید کرده است که «قویاً مخالف توهین به ادیان و فرقه‌های مذهبی» است و به آنان «احترام» می‌گذارد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در صفحه توییتر خود از حکومت هند خواست که به «اشخاص متعصب اجازه ندهد که به دین مبارک اسلام توهین کرده [و] احساسات مسلمانان را برانگیزاند.»

برخی کشورهای مسلمان به این اظهارات توهین آمیز اعضای حزب حاکم هند واکنش تند نشان داده اند. از جمله، قطر و کویت سفیران هند را به رسم اعتراض به وزارت‌های خارجه خود فراخواندند.

صبا نقوی، خبرنگار هندی به تلویزیون الجزیره گفت که حزب حاکم همیشه از تنش‌ها و تحریکات هندوهای افراطی علیه مسلمانان این کشور نفع سیاسی برده است، اما «این بار بهای این کار خود را در سطح بین المللی می‌پردازد.»

حکومت مودی در سال‌های اخیر به دنبال بهبود روابط با کشورهای حوزه خلیج فارس بوده است که بازار مهم انرژی و صدور نیروی کار برای هند به حساب آمده است.

در ماه اپریل، کمیسیون بین المللی آزادی مذهبی امریکا از وزارت خارجه این کشور خواست که هند را در لیست کشورهایی قرار دهد که آزادی مذهبی را نقض می‌کنند.

این کمیسیون مستقل رسمی حکومت هند به رهبری نرندرا مودی را متهم کرد که «به طور سیستماتیک و مداوم آزادی مذهبی را در این کشور نقض و تحمل می‌کند،» و به «ترویج و تطبیق سیاست‌های مورد نظر هندوهای ناسیونالیست افراطی می پردازد که بالای اقلیت‌های مذهبی مانند مسلمانان و مسیحیان تاثیر منفی بر جای می‌گذارد.»

تازه‌ترین خبرها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید