جبهه مقاومت: طالبان سه اسیر جنگی را در پنجشیر سر بریدند

۱۴۰۱/۳/۱۵

جبهه مقاومت ملی افغانستان می‌گوید طالبان در ولسوالی بازارک پنجشیر، سه تن از اسیران جنگی نیروهای مقاومت را سر بریده‌اند.

به گفته مقام‌های این جبهه،‌ طالبان نخست دستان این سه اسیر را بسته و سپس آن‌ها را با "قصاوت بسیار" سر بریده‌اند. جبهه مقاومت طالبان را به جنایت جنگی متهم کرد.

جبهه مقاومت روز یکشنبه ۱۵ جوزا، در خبرنامه‌ای نوشت که مردم اجساد تمیم خان، جان گل‌ و فیض آقغا را بدون حضور اعضای خانواده‌ آنها، دفن کرده‌اند.

جبهه مقاومت سر بریدن اسیران جنگی توسط طالبان را «مصداق جنایات جنگی و بشری» خوانده گفته است این رفتار طالبان نشا‎ن‌دهنده‌‌ «ذهنیت کاملاً ضد اسلامی و غیر انسانی طالبان است».

پس از درگیری‌ها میان جبهه مقاومت ملی و طالبان در پنجشیر، در روزهای اخیر طالبان ده‌ها تن از غیرنظامیان را از مناطق مختلف ولایت پنجشیر بازداشت و به زندان منتقل کردند.

ابوبکر صدیق، سخنگوی والی طالبان در پنجشیر با ارسال ویدیویی به افغانستان اینترنشنال تایید کرد که گروهی از باشندگان حصه اول پنجشیر بازداشت شده‌اند. او دلیل بازداشت‌ها را یک "سوء ظن" خواند.

او گفت که "َشورای علما و مقام ولایت" در تلاش‌اند بدانند که این افراد به چه دلیل بازداشت شده‌اند.

به دنبال تشدید درگیری‌ها در پنجشیر، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل گفت که ویدیوها، فایل‌های صوتی و گزارش‌های "بسیار نگران‌کننده از نقض حقوق بشر در پنجشیر، بغلان و تخار" منتشر شده که نیاز به تأیید بیشتر دارد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل اخیراً برای بررسی وضعیت حقوق بشری به افغانستان سفر کرد.

حمد عَلم ایزدیار، معاون سابق سنای افغانستان، به نقل از نماینده ویژه حقوق بشر گفت که ریچارد بنت می‌خواست برای مستندسازی و گزارش نقض حقوق بشر توسط طالبان به پنجشیر برود اما از سوی «یوناما به دلایل امنیتی برایش اجازه سفر داده نشد.»

مقام‌های طالبان تا اکنون در مورد سر بریدن نیروهای جبهه مقاومت اظهار نظر نکرده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید