وزارت معارف طالبان: در استخدام آموزگاران جدید بیش از ۲ هزار بست برای زنان در نظر گرفتیم

۱۴۰۱/۳/۱۷

در حالی که دروازه مکاتب به‌روی دختران بالاتر از صنف شش بسته است، وزارت معارف طالبان اعلام کرده است که بیش از ۲ هزار آموزگار جدید زن استخدام می‌کند.

این وزارت گفته که حدود ۷۲۰۰ بست‌ معلمی را در ۲۰ ولایت به رقابت می‌گذارد.

طالبان به گشایش مکاتب دخترانه اشاره‌ای نکرده‌است.

وزارت معارف طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این بست‌ها از ۱۶ تا ۳۱ جوزای امسال به رقابت سپرده می‌شود. در اعلامیه آمده که در همه ولسوالی‌ها و مراکز ولایات فورم ثبت‌نام توزیع می‌شود.

این وزارت اعلام کرد: حدود ۷۲۰۰ بست‌ معلمین و بست‌های ۵ و ۶ اداری در ۲۰ ولایت را به رقابت گذاشته می‌شود، که در این میان ۲۰۸۳ بست برای زنان است.

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان در توییتی گفته که در ولایت‌های هرات، غور، بادغیس، فراه، ننگرهار، کنر، لغمان و نورستان، حدود ۷ هزار بست به رقابت سپرده شده که "مرحله گزینش بست‌های یاد شده تکمیل شده و به زودی از آن‌ها امتحان گرفته می‌شود."

دسترسی برابر به آموزش

معین وزارت معارف طالبان روز سه‌شنبه ضمن اعلام برنامه استخدام‌های جدید، در حالی که بر دسترسی دختران وپسران به آموزش تاکید کرد، اما در مورد بازشدن مکتب دختران هیچ اشاره‌ی نکرد.

وزار سعید احمد شهیدخیل می‌گوید که برای پیشرفت جامعه، باید همه به شمول مرد، زن، کودک و کهن‌سال به آموزش دسترسی داشته باشند.

به گفته‌ او همه بخش‌های جامعه باید در چارچوب وزارت معارف طالبان آموزش ببینند.

روند تازه استخدام معلمان جدید در حالی است که با گذشت حدود ده ماه از تسلط طالبان بر کابل، مکتب‌ها به‌روی دختران بالاتر از صنف شش بسته است.

طالبان چندی پیش کمیسیونی را برای بازگشایی مکتب‌های دختران ایجاد کرد، اما هنوز از کار این کمیسیون خبری نیست.

گفت‌وگوی ویژه
کلکین
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید